Oficjalne stanowisko polskiego rządu w sprawie Brexitu

fot:youtube

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydawała oficjalny komunikat dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Wyrażamy przekonanie, że Zjednoczone Królestwo pozostanie naszym ważnym partnerem, z którym będziemy rozwijać relacje dwustronne w oparciu o funkcjonujące mechanizmy (m.in. konsultacje międzyrządowe, spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony w formacie Kwadrygi, Polsko–Brytyjskie Forum Belwederskie). Przywiązujemy duże znaczenie do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym na forum NATO i w ramach wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu – informuje rząd, jednak nie jest to dobra informacja dla Polski. – Szanując suwerenny wybór obywateli brytyjskich, którzy podjęli decyzję o wyjściu z UE, Polska przyjmuję tę decyzję z żalem. Pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej czyniłoby tę instytucję silniejszą i odporniejszą wobec licznych kryzysów. Rząd RP, realizując wolę społeczeństwa polskiego, podkreśla jednoznaczną determinację pozostania Polski w Unii Europejskiej.

„Złożenie notyfikacji nie zmienia sytuacji Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie”

W najbliższym czasie 27 państw członkowskich UE uzgodni wspólne stanowisko negocjacyjne, które będzie punktem odniesienia dla Komisji Europejskiej – głównego negocjatora z ramienia UE. W tym celu zwołane zostanie specjalne posiedzenie Rady Europejskiej. W nadchodzących negocjacjach Rząd RP będzie dążył do ustalenia uporządkowanego sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz zabezpieczenia w tym procesie interesów Polski i UE.

KPRM uspokaja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – Złożenie notyfikacji nie zmienia sytuacji Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Do momentu wyjścia z UE Wielka Brytania jest zobowiązana do respektowania prawa wszystkich obywateli Unii mieszkających na jej terytorium. Sytuacja obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków mieszkających w Unii zostanie uregulowana w umowie wyjścia z UE. Zabezpieczenie praw Polaków w możliwie najszerszy sposób jest priorytetem Rządu RP – w naszej ocenie kwestia ta musi zostać rozstrzygnięta na początku negocjacji. Także stronie brytyjskiej zależy na pozytywnym i jak najszybszym uregulowaniu tej kwestii ze względu na znaczną liczbę Brytyjczyków przebywających w UE.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ