Elżbieta Rafalska: Wynagrodzenia rosną, bezrobocie maleje. Rząd PiS nie zrezygnuje z programu “Rodzina 500 Plus”

Rafalska.jpg
– Nie ma żadnego zagrożenia dla funkcjonowania programu “Rodzina 500 Plus” – mówiła Elżebita Rafalska w Telewizji Republika. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była gościem Marcina Bąka w rozmowie “W punkt”.

ROK FUNKCJONOWANIA FLAGOWEGO PROGRAMU PiS

Nie ma żadnego zagrożenia dla dalszego, dobrego funkcjonowania programu “Rodzina 500 Plus”. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zrezygnuje z podstawowego i flagowego programu, który był fundamentem dojścia do władzy partii Jarosława Kaczyńskiego. 1 kwietnia minął rok wypłacania świadczeń, przyszedł więc czas aby podsumować i powiedzieć wprost “jak program funkcjonował” i co należy poprawić.

Resort już na początku wpisł w program artykuł, który mówi o przeglądzie i skrupulatnym sprawdzeniu świadczeń po roku od jego realizacji. Zgodnie z umową Rada Ministrów przyjrzała się niedociągnięciom.

NIE KOREKTA A DOPRECYZOWANIE

Główne, fundamentalne i podstawowe rzeczy zawarte w “Rodzina 500 Plus” pozostaną bez zmian. Świadczenia nie wymagały korekty a jedynie doprecyzowania pewnych przepisów, które zostały wprowadzone w bardzo krótkim czasie. Życie weryfikuje pewne rzeczy.

Mowa m.in. o opiece naprzemiennej rodziców i o tym jak w takim przypadku dzielić świadczenia. Drugą sprawą było wypłacanie świadczeń obywatelom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt i zaniżają dochody, by otrzymać świadczenia.

Staramy się doprecyzować przepisy tak, by w jednej gminie, jednym powiecie w takich samych przypadkach wszystkie czynności stosowane były w taki sam sposób. W praktyce jednym się wypłaca a drugim nie – trzeba to zmienić.

CO DRUGIE DZIECKO W POLSCE – OPOZYCJA NARZEKA

55 proc. dzieci do 18 roku życia w Polsce otrzymuje świadczenie w postaci 500 zł miesięcznie. Nie sądziłam nawet, że nasz przegląd systemów wsparcia będzie wykorzystywany przeciwko nam tak, aby potęgować obawy co do dalszego funkcjonowania programu.

Przekaz po naszej stronie jest jasny i jednoznaczny – polityka prorodzinna ma zabezpieczone dalsze finansowanie a rząd jest gwarantem tego, że flagowy program PiS-u będzie kontynuowany.

WYNAGRODZENIA W GÓRĘ, BEZROBOCIE W DÓŁ

Wynagrodzenia rosną od dłuższego czasu i będą rosły. Bezrobocie natomiast maleje i tak pozostanie przez długi czas. Nie sądziłam, że oddziaływanie programu “Rodzina 500 Plus” będzie tak wielkie. To dobre rokowania dla przyszłości programu. Dochód ma szansę by rosnąć i możliwe, że idzie w parze z rozwojem osobistym i zawodowym – daje szasnę, której do tej pory brakowało.

Tylko Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem dalszego istnienia programu. Nie muszę mówić jak opozycja “opiekowała się” polskimi rodzinami przez ostatnie 8 lat.

źródło: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ