Wrocławskie Centrum Badań EIT+ w rękach skarbu państwa!

fot. Google Street View

Na wrocławskich Praczach Odrzańskich doszło do uroczystego podpisania umowy przekazania udziałów Centrum Badań EIT+ w ręce skarbu państwa. Przypomnijmy, że na nieodpłatne przejęcie zgodziła się większość miejskich radnych.

W uroczystościach z ramienia rządu wzięli udział Wicepremier Jarosław Gowin oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński. W miejsce Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powstanie Narodowy Instytut Technologiczny, którego częścią ma być EIT+.

W poprzednim miesiącu nowym Prezesem EIT+ został prof. Anotni Morawski, który w rozmowie z Radio Wrocław o przyszłości Centrum Badań powiedział:

My musimy mieć odpowiedź, w czym chcielibyśmy być dobrzy i zaistnieć na rynkach światowych z konkretnym produktem. Takim produktem może być cokolwiek, czyli sposób utrzymywanie czegoś, czy materiał, czy technologia i to w różnych branżach. My mamy takie branże, które uważam trzeba wspomagać, czyli branża surowcowa, wodna. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który ma dramatyczny deficyt wody do picia. Jak nie zajmiemy się recyklingiem wody, oczyszczaniem ścieków do takiego stanu, żeby można było wodę ponownie użyć, to czeka nas susza. Przemysł się nie rozwija bez wody. Woda jest podstawowym surowcem dla całego przemysłu.

Profesor Morawski to specjalista w zakresie technologii chemicznej, technologii wody, ścieków i odpadów oraz katalizy i fotokatalizy.

O przyszłej współpracy z rządem i celach mówi:

Ja bardzo liczę na strategię odpowiedzialnego rozwoju pana Morawieckiego, gdzie są zdefiniowane cele. Wyobrażam sobie to tak, że stawiane są cele przełomowe do rozwiązania w polskiej nauce.

W ostatnich miesiącach zaczęło być głośno o EIT+ ze względu na problemy finansowe spółki. Brakuje pieniędzy m.in. na utrzymanie laboratoriów, nie ma też wystarczającej liczby zleceń. W EIT+ pracuje 80 naukowców, miejsca natomiast jest nawet dla 500. Teraz ma to się zmienić.

To najlepszy dowód na to, że słowa można zamienić w czyny. Reforma edukacji, szeroko zakrojona cyfryzacja państwa, nacisk na rozwój start-up’ów, ułatwienia dla małych i mikroprzedsiębiorców, czy wreszcie ta dzisiejsza uroczystość przejęcia przez skarb państwa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ – to kolejne wdrażane elementy realizacji przez rząd planu premiera Morawieckiego.

Należy przypomnieć, że to właśnie szkoły wyższe, a zwłaszcza uczelnie techniczne i ich studenci mają stać się spiritus movens wobec planowanych zmian cywilizacyjnych w ramach założeń tegoż planu.

– sprawę komentuje wrocławski politolog Mateusz Winnik

W ramach uroczystości odsłonięto również tablicę upamiętniającą dr Grażynę Gęsicką, która w rządzie PiS odpowiadała za resort rozwoju regionalnego, a dzięki której staraniom EIT+ trafiło na szczyt listy inwestycji unijnych.

źródło: Radio Wrocław

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ