Koniec zadłużania samorządów w parabankach ? Mieszkała: ograniczyć możliwość zadłużania spółek komunalnych

artykuł sponsorowany

Ponad 164 mln zł wynosiło zadłużenie samorządów w parabankach na koniec 2016 r. – poinformowało Ministerstwo Finansów. Szykowana przez resort nowa ustawa ma wyeliminować patologię w tym obszarze.

Według danych regionalnych izb obrachunkowych na koniec grudnia 2016 r. w podmiotach niebędących bankami, lecz działających na rynku finansowym (tzw. parabanki) zadłużonych było 38 jednostek samorządu terytorialnego. Kwota długu wynosiła 164,2 mln zł.

„W porównaniu do stanu na koniec 2015 r. oznacza to spadek zarówno liczby zadłużonych jednostek samorządu terytorialnego, jak i kwoty zadłużenia z tego tytułu” – poinformował rzecznik resortu finansów Łukasz Świerżewski. Jak dodał, ministerstwo pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który umożliwi restrukturyzację i wcześniejszą spłatę długu samorządów oraz wzmocnienie mechanizmów prawnych służących zwiększeniu ich bezpieczeństwa finansowego.

Nowe przepisy zakładają też uszczelnienie przepisów w zakresie korzystania przez samorządy z tzw. niestandardowych instrumentów finansowania (np. subrogacja, leasing zwrotny). Ma to wyeliminować obchodzenie wskaźnika zadłużenia poprzez korzystanie z takich instrumentów, które nie są objęte wskaźnikiem, mimo że wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu.

Dr Krystian Mieszkała podkreśla, że  zmiany w przepisach powinny dotyczyć również spółek miejskich :

Samorządy wykorzystują wszelkie sposoby, by omijać limit zadłużenia co negatywnie odbija się w dłuższym czasie na ich kondycji finansowej. Uszczelnianie przepisów w tym zakresie jest niezbędne. Należy jednak podkreślić, że zmiany powinny dotyczyć również zadłużenia generowanego przez spółki miejskie. Obecnie długi spółek nie są wykazywane w budżecie co powoduje, że mogą być zaciągane w dowolnej kwocie.  Taka praktyka jest spotykana w dużych miastach, i np. wrocławskie spółki wygenerowały w taki sposób około 3,5 mld zobowiązań.  Więcej niż wynosi oficjalny dług Wrocławia  czyli 2,7 mld.  W mojej opinii sprawą priorytetową jest ograniczenie możliwości  zadłużania samorządów poprzez spółki komunalne.

źródło: niezalezna.pl / wdolnymslasku.com

Szanowni Państwo prosimy o wsparcie naszej działalności poprzez klikanie w poniższą reklamę. Dziekujemy

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ