Efekt 500+. Rodzi się więcej dzieci

fot: youtube

Liczba urodzeń dzieci w województwie pomorskim wzrosła o 5 proc., a zjawisko ubóstwa w rodzinach wielodzietnych przestało występować – poinformował dzisiaj wojewoda pomorski Dariusz Drelich na konferencji podsumowującej funkcjonowanie programu 500+ w województwie.

Jak wynika z informacji uzyskanych z oddziałów położniczych pomorskich szpitali, wzrosła liczba urodzeń dzieci w woj. pomorskim. W 2015 r. liczba urodzeń kształtowała się ponad 23 800 dzieci. W 2016 było to już ponad 25 tys.

Pierwszym celem długookresowym było osiągniecie wzrostu demograficznego. Wzrost liczby urodzeń o 5 proc. świadczy o tym, że impuls do tego dał właśnie program 500+.

W województwie pomorskim z programu 500+ korzysta ponad 165 tys. rodzin. W sumie już trafiło do nich ponad 1,49 mld zł, a to oznacza, że świadczeniem zostało objętych ponad 250 tys. dzieci. Zaledwie 50 rodzinom wypłacono świadczenia w formie rzeczowej.

Wbrew twierdzeniom bezrobocie spada również dzięki programowi 500+. W województwie pomorskim bezrobocie mamy na rekordowo niskim poziomie i wynosi 7 proc. Program wpłynął pozytywnie na ożywienie gospodarcze szczególnie na obszarach wiejskich

– zaznaczył wojewoda pomorski.

Jak wynika z danych statystycznych, stopa bezrobocia spada, a program nie miał wpływu na zwiększenie się liczby bezrobotnych i dezaktywizacji kobiet.

Na początku 2016 r. bez pracy było ponad 45 tys. kobiet w województwie pomorskim. Jak pokazują dane z lutego 2017 r., liczba ta spadła do 38 tys.

Ten program pozwolił na to, że to zjawisko ubóstwa w rodzinach wielodzietnych przestało funkcjonować. Wniosków o zasiłki, o bezpłatne obiady w szkołach jest o kilkanaście procent mniej. To pokazuje jaka była skala biedy. W momencie rozpoczęcia programu 500+ rodziny zrezygnowały z pomocy socjalnej. Widzimy ze statystyk, że ubóstwo w tych rodzinach maleje

– zaznaczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

źródło: niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ