Dutkiewicz zaprosi do Wrocławia uczelnię finansowaną przez Sorosa?

Jeff Ooi, CC BY 2.5, Wikimedia Commons

Portal wolność24.pl informuje, że prezydent Wrocławia pragnie zaprosić George’a Sorosa do stolicy Dolnego Śląska.

Po nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym przez węgierski parlament, pod znakiem zapytania stanęła przyszłość Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (Central European University, CEU). Jest to uczelnia specjalizująca się w kierunkach z zakresu humanistyki i nauk społecznych. Powstała w 1991 roku. Jednym z założycieli był George Soros, znany przedsiębiorca i działacz społeczny. To również on zapewnia uczelni finansowanie.

Właśnie dlatego rząd Węgier zdecydował się na krok przeciwko uczelni. Prawicowi politycy twierdzą, że Soros pod przykrywką uniwersytetu forsuje poprawność polityczną, a także władzę wielkiego kapitału światowego z pominięciem rządów państw narodowych.

Teraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, chce przyjść z pomocą amerykańskiemu miliarderowi. W specjalnym liście napisał, że wizja Sorosa jest bliska jego wizji. Konkretniej chodzi o promocję postaw demokratycznych, praw człowieka oraz szacunku do ludzi różnych kultur i narodowości. Dutkiewicz ocenia, że takie zasady umożliwiają zarządzać miastem w sposób “skuteczny i demokratyczny”. Prezydent stolicy Dolnego Śląska podsumowuje, że Wrocław nadawałby się, aby stać się nową siedzibą CEU. I jeśli uniwersytet faktycznie zakończy działalność na Węgrzech, Dutkiewicz zapowiada, że zgłosi kandydaturę Wrocławia.

Źródło: wolnosc24.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ