Akcja Miasto sumuje wyniki do Rad Osiedli

MP Przedstawiciele RO 2017

Ruchy Miejskie są zadowolone z wyników wyborów do Rad Osiedli. Aleksander Obłąk z Akcji Miasto twierdzi, że będą pracowali tak do tej pory, tylko lepiej. Współpraca będzie pogłębiana, pragną stworzyć swoją osiedlową wizję Wrocławia a potem, już tylko ją wdrażać. Na spotkanie przyszli przedstawiciele Rad Osiedli z Maślić, Zakrzowa, Psiego Pola, Brochowa, Placu Grunwaldzkiego, Przedmieścia Oławskiego, Osobowic i Widawy. Aleksander Obłąk zaakcentował, iż ruchy miejskie będą wspierały rady osiedli a członkowie ruchów miejskich i osiedlowych byliby bardziej merytoryczni, niż obecni radni miejscy. Zatem wkrótce znane nazwiska mogą pojawić na listach do rady miasta.

 

Agnieszka Imiela, Akcja Miasto i nowa radna z Przedmieścia Oławskiego

Na moim osiedlu, do tej pory nie było w ogóle rady, bo nie było dostatecznej liczby kandydatów a teraz było 3 osoby na jedno miejsce. To cieszy. I mam nadzieję, że wszystkie te aktywne osoby, które nie dostały się będą nadal z nami współpracować a mieszkańcy będą do nas przychodzili. Jesteśmy dwa dni po wyborach a my dalej nie wiemy, gdzie będzie nasza siedziba. A jak już się dowiemy, to zaczniemy od informowania mieszkańców, gdzie jesteśmy.

Przed nami rewitalizacja osiedla. Wszyscy wiemy, jak dużo jest tam do zrobienia. Osiedle zapuszczone po względem bezpieczeństwa a bardzo nam zależy, abyśmy o swoim otoczeniu myśleli tak, że trzeba o nie dbać. Myślę, że będzie co robić.

Piotr Szymański z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, nowy radny osiedla Brochów

Moje osiedle to przykład współpracy ruchów miejskich i rady osiedla, uratowaliśmy wieżę ciśnień przed wyburzeniem, doprowadziliśmy do synchronizacji rozkładu PKP z miejską komunikacją. Chcemy połączyć kompetencje ruchów miejskich, ich zaangażowanie i zdolność zobaczenia problemów  skali całego Wrocławia a także ich możliwości analityczne, bo wielu z nas pracuje na uczelniach. Mamy dostęp i możliwości do przeprowadzania analiz i raportów. Wspólnie możemy wypracować najlepszy pomysł na najbliższe lata dla Wrocławia.

Szymański próbował uzyskać informację, jaka faktycznie była frekwencja, bowiem oficjalna podawana liczba jest zakrzywiona, bo sumują też te osiedla, na których nie odbyły się wybory, ze względu na taką samą ilość kandydatów i miejsc. Matematycznie jest 6 % ale uczciwiej byłoby podawać rejonizację osiedlową.

Monika Glińska, stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów, nowa radna osiedla Psie Pole- Zawidawie

Jestem ciekawa nowych radnych, nowych działań i mam nadzieję na zacieśnienie współpracy między osiedlami sąsiadującymi ze sobą na Zawidawiu. U nas największym problemem jest komunikacja – mieszkańcy Psiego Pola mają problem z korkami i wygodnym dojazdem do centrum miasta. Na Zakrzowie priorytetem będzie doprowadzenie do remontu ul. Królewskiej, który od wielu lat jest odkładany, i budowa bezpiecznej pętli autobusowej na Os. Sobieskiego.

 

 Artur Błaszkiewicz, wieloletni radny osiedla Osobowice-Rędzin zauważył, że rady mogą tylko wnioskować i opiniować, jednak brakuje im kompetencji

Największą bolączką jest brak reakcji miasta na nasze wnioski, nawet bardzo proste, nieskomplikowane sprawy, jak łatanie dziur w chodnikach, nie przynosi efektu. Przykład pierwszy, w kwestii zwiększenia częstotliwości kursowania autobusu linii 144 w godzinach szczytu, ponad  trwała  korespondencja pomiędzy naszą radą a urzędem, zbijaliśmy tylko argumenty, autobus nadal jeździ jak jeździł. Przykład drugi, rady osiedla rokrocznie wypełniają Karty Zadań Inwestycyjnych, które też nie są realizowane. W efekcie doprowadziliśmy do powstania Wrocławskiego Forum Osiedlowego, liczymy na żebyśmy mieli możliwość robienia tych drobnych napraw, czy budów różnych małych obiektów.

Aleksandra Zienkiewicz, stowarzyszenie miastoDrzew, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia  i nowa radna osiedla Plac Grunwaldzki

Nam przede wszystkim zależy, żeby wrocławskie osiedla rozwijały się harmonijnie i zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Bardzo chcemy, aby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu wizji rozwoju wszystkich osiedli dlatego będziemy organizować spotkania z mieszkańcami, z wszystkimi społecznikami. Widać po reakcji mieszkańców Wrocławia, że dużym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy związane z zielenią, np. Park Tarnogajski, park na Zakrzowie, ale są też inne akcje, które odbiły się szerokim echem. To protest mieszkańców Maślic przeciwko chaotycznej zabudowie na ich osiedlu, w dodatku bez ulic. Potrzebne są też place zabaw, szczególnie na osiedlach śródmiejskich. Tak jest na osiedlu Plac Grunwaldzki. Jest jeden wyremontowany plac zabaw i w promieniu kilku kilometrów nie ma innego. Także przede wszystkim chodzi nam o polepszenie jakości życia wszystkim mieszkańcom.

Sławomir Czerwiński, jeden z dziecięciu nowo wybranych radnych na osiedlu Maślice

Mamy mieszankę doświadczenia, młodości i pozytywnych energii. Dało się też zauważyć wspólny front w  ramach wcześniej działań podejmowanych na osiedlu w ramach zrównoważonego rozwoju czy poprawy jakości życia mieszkańców, będą miały nadal miejsce. Przede wszystkim komunikacja i edukacja (budowa i rozbudowa szkoły, przedszkoli i żłóbków). Na osiedlu maślickim wkrótce deweloperzy rozpoczną 23 inwestycje, tym samym liczba mieszkańców wzrośnie o kolejne 4 tysiące.

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj