Czy dogadają się w sprawie Morawskiego? Uczestnicy sporu u wojewody

MP UW

Sytuacja w Teatrze Polskim doszła do punktu, gdzie nie ma dobrego rozwiązania. Wszystkie grupy zaangażowane w personalny spór doszły do ściany. Zarządowi województwa zabrakło wyobraźni, ustawili się w sytuacji, w której de facto oddali władzę nad teatrem… wojewodzie. Od wczoraj zarząd może już tylko protestować i odwoływać się do sądu.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim trwają rozmowy w sprawie decyzji Wojewody o wstrzymaniu uchwały odwołującej Cezarego Morawskiego. W gabinecie Pawła Hreniaka są przedstawiciele wszystkich stron, w tym Leszek Nowak przewodniczący Solidarności w Teatrze Polskim.

Po wczorajszej informacji zarządu marszałkowskiego o odwołaniu dyrektora teatru i natychmiastowej reakcji Pawła Hreniaka wstrzymującej uchwałę, w mediach pojawiły się komentarze pozytywne i negatywne w sprawie natychmiastowej reakcji wojewody. Ucieszył się Krystian Lupa, który po objęciu przez Morawskiego teatru, zerwał próby Procesu Kafki, teraz zapowiedział premierę na listopad.

Można powoływać pełniącego obowiązki wtedy, kiedy dyrektor został odwołany lub zrezygnował z pracy. W przypadku dyrektora Morawskiego, takich przesłanek nie ma. W sensie prawnym sprawuje nadal swoją funkcję, tyle że na L4. W chwili obecnej nad sprawami teatru, administracyjnymi i zarządczymi, obowiązki wypełnia Jadwiga Zgrzebnicka. Wielokrotnie już zastępowała panów Wekslera czy Mieszkowskiego. Na trzech scenach odbywają się wszystkie planowe spektakle.

Sławomir Olejniczak, kierownik PR w Teatrze Polskim

W imieniu rządu, wojewoda sprawuje nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego, tym samym nadzoruje zachowania ładu prawnego i przestrzegania prawa na podległym sobie terenie. W Polsce przypadek uchylenia lub zawieszenia decyzji władz lokalnych nie jest pierwszy. Już tak było w Lublinie i Białymstoku. Następstwo postanowień zarządu, w tym wypadku uchwała odwołująca dyrektora Morawskiego, może być obrad sądu, po warunkiem, że zarząd złoży taki wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Taka już była w Białymstoku, gdzie sąd nakazał zatrudnienie dyrektora teatru, który tamże wygrał konkurs.

MP

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli prawda i uczciwość w naszym życiu ma jeszcze jakieś znaczenie, musi zwyciężyć !Jeśli w naszym życiu liczy się kłamstwo i obłuda, kumoterstwo i układy, wróci stare ! Zatem powinno się dać szanse Cezaremu Morawskiemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj