Ziobro zapowiada kasację wyroku skazanego niepełnosprawnego, który działał w obronie koniecznej

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, zapowiedział, że wniesie kasację do Sądu Najwyższego wyroku, który zapadł w sprawie napadniętego, starszego, niepełnosprawnego mężczyzny. Sąd skazał niepełnosprawnego, ale odstąpił od kary.

Chodzi o sprawę 68-letniego niepełnosprawnego, poruszającego się o lasce, Zbigniewa T. z Lipna. Mężczyzna został skazany za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu 27-letniego Daniela Z., który w 2013 r. napadł go i pobił. Napastnik chciał od niepełnosprawnego pieniędzy. Ofiara napaści raniła bandytę nożem.

W 2014 r. Sąd Rejonowy w Lipnie skazał ofiarę napaści za zranienie napastnika. Wskazywał na przekroczenie granic obrony koniecznej. Mając na uwadze zły stan zdrowia Zbigniewa T., sąd odstąpił od wymierzenia mu kary.

– Mężczyzna nie trafił wprawdzie do więzienia, ale w rejestrze skazanych figuruje jako bandyta, choć był ofiarą. Chodzi o zasady. Ofiary napadów, zwłaszcza tak brutalnych, nie mogą się bać, że poniosą konsekwencję tego, że próbują się bronić, ratując zdrowie czy nawet życie – argumentuje Zbigniew Ziobro, który zapowiada kasację wyroku.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia minister Zbigniew Ziobro, podczas konferencji prasowej przedstawił projekt rozszerzenia prawa do obrony koniecznej.

„Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo ogrodzonego terenu przylegającego do domu, lokalu czy domu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące” – brzmi projektowana w ustawie zmiana,

źródło: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj