Janusz Dobrosz: Istotne było, aby tą hydrę nazistowsko-hitlerowską pokonać

pixabay.com

Mija 72 rocznica zakończenia II wojny światowej. Historycy podają dwie daty. Faktycznie kapitulację podpisano o 8 maja 1945 roku ale powtórzono ją następnego dnia, gdy przedstawiciel Związku Radzieckiego dojechał do Wrocławia. Kapitulację podpisano w Villi Colonia, przy ul. Rapackiego 14.

Związek Radziecki praktycznie od pierwszych dni podpisania kapitulacji, mówi o Berlinie. Dla nich to pewien symbol i kwestia strategiczna, mówi Dobrosz, przecież podział stref został dokonany znacznie wcześniej i to przy udziale zachodu.

W Polsce i pomiędzy państwami, wojna zakończyła się definitywnie wówczas gdy wojska niemieckie poddały się ale … nie zakończyły się działania wojenne. Żołnierze Niezłomni dokonywali aktów wojennych i trwało to do mniej więcej 1948 roku, wówczas realny opór władze stalinowskie opanowały. Z dokumentów wynika, że do ’56 skazywano Niezłomnych.

Niektórzy historycy porównują okupację stalinowską do II wojny światowej.

Nie da się porównywać, to była wojna o przetrwanie biologiczne narodu polskiego. Przecież Niemcy nie ukrywali wyniszczenia całkowicie Polski i Polaków. Część pierwsza, eksterminacji narodu żydowskiego w dużej części została zrealizowana, my byliśmy następni. W ten sposób okupant urzeczywistniał plan Himlera, plan zagłady Słowian. Myśmy proporcjonalnie ponieśli największe straty wśród wszystkich narodów biorących udział w II wojnie światowej – to niemal 18 % ludności. Niemcy chcieli dokonać eksterminacji Polaków w 80%, resztę pozostawić jako wyrobników.

Wyszliśmy mocno okaleczeni. Państwo nie było w pełni suwerenne, straty ludzie i materialne olbrzymie…ale uratowaliśmy biologicznie substancję narodową, bo gdyby to Niemcy wygrały wojnę, to my jako naród byśmy zniknęli. Dlatego z tego punktu widzenia jakieś zwycięstwo odnieśliśmy bo naród przetrwał, istniejemy, doszliśmy do niepodległości. Widzimy dzisiaj jak istotne było, aby tą hydrę nazistowsko-hitlerowską pokonać.

źródło: Radio Rodzina

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ