EKSPERT: ZAGRANICZNI INWESTORZY MAJĄ PEWNOŚĆ, ŻE WARTO INWESTOWAĆ W POLSCE

Inwestorzy zagraniczni mają pewność, że opłaca się i warto inwestować w Polsce – podkreślił dr Krystian Mieszkała, ekonomista. Ekspert odniósł się w ten sposób do decyzji agencji Moody’s, która potwierdziła rating Polski na poziomie A2/P-1 i podniosła jego perspektywę z negatywnej do stabilnej.

Przedstawiciele instytucji zwrócili uwagę na utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB oraz stabilizację długu publicznego w okolicach 55 proc. Pozytywną ocenę otrzymała także polityka rządu dot. otoczenia biznesowego i napływu inwestycji.

– Agencja (Moody’s) przyznała, że w Polsce gospodarka rozwija się prawidłowo, jest na ścieżce dobrego rozwoju, i jeżeli będzie wykonywany plan pana ministra (Mateusza) Morawieckiego, to gospodarka wkroczy na ścieżkę długotrwałego, zrównoważonego rozwoju. Ponadto przyznała się pośrednio do tego, że jej przewidywania okazały się błędne, zatem wyniki polskiej gospodarki są lepsze od oczekiwanych. Należy też podkreślić, że jest to bardzo dobry sygnał dla gospodarki. Oceny ratingowe nie mają bezpośredniego wpływu na samą gospodarkę, ale oczywiście pośrednio na nią wpływają – wyjaśnił dr Krystian Mieszkała.

W ostatnich dniach ekonomiczne prognozy dla Polski poprawiła także KE. Podwyższono w nich prognozę wzrostu o 0,3 proc. w 2017 r. oraz 0,1 proc. w 2018 r. wobec wcześniejszych, zimowych prognoz.

Według KE polskie PKB będzie rosło szybciej przede wszystkim dzięki wzrostowi prywatnej konsumpcji i odbiciu w inwestycjach. W prognozach zwrócono także uwagę na bardzo dobrą sytuację na polskim rynku pracy, wzrost płac i zakładane podniesienie się poziomu eksportu.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ