Sławomir Olejniczak: Marszałek Przybylski nie wypełnił warunków by odwołać dyrektora Cezarego Morawskiego

MP Teatr Polski

Wojewoda dolnośląski, w piątek podał do publicznej wiadomości, że unieważnił uchwałę zarządu wojewódzkiego w sprawie odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego. Jeszcze tego samego dnia Jerzy Michalak, wydał oświadczenie, że sprawa znajdzie ciąg dalszy w sądzie administracyjnym, bowiem w ocenie zarządu, Wojewoda przekroczył swoje uprawnienia i kompetencje. Obydwie strony wzajemnie oskarżają się o nadużycie kompetencji. Teraz sąd będzie oceni zgodność uchwały Zarządu z ustawą o kulturze z ’91 roku, do tego czasu prawdopodobnie nic się nie zmieni.

 

Dzisiaj Gościem radia rodzina był Wojewoda Dolnośląski, który skomentował zarówno swoje działania, jak i zarządu

Wojewoda nadzoruje funkcjonowanie podległych instytucji zgodnie z zapisami prawa. Sytuacja jest taka, że od września zarząd nie poradził sobie z narastającym konfliktem. Działają dwa przeciwstawne związki zawodowe.  Przez rok nie komentowałem sytuacji, starałem się nie wchodzić w kwestie, które dotyczyły Teatru Polskiego, dziś w trybie nadzoru prawnego reaguję, bo reagować muszę. Zostało złamane prawo. Mówienie, po wydaniu mojej decyzji, o kompromisie, który lada dzień miał być zawarty jest nieporozumieniem. Tak prowadzono rozmowy, że nie zawarto porozumienia, teraz  Zarząd obarcza wojewodę odpowiedzialnością za swoją nieudolność (…) wstrzymałem wykonanie uchwały nie widząc jej, bo takie mam narzędzia. W ocenie prawników nie zostało naruszonych przez dyrektora Morawskiego żadne z pięciu punktów na które powołuje się zarząd. 

Twórcy uchwały o odwołaniu Morawskiego powołali się na jeden z punktów dotyczący nierealizowanie warunków umowy

Zespół prawników analizował wszystkie punkty i żaden z przedstawionych przez zarząd nie znalazł potwierdzenia, oznacza to, że uchwała zarządu została podjęta bezzasadnie, co skutkowało stwierdzeniem jej nieważności. Zatem dyrektor Cezary Morawski pozostaje na swoim stanowisku do czasu rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny.

Sławomir Olejniczak, kierownik PR TP

Aktorzy i pracownicy uważają, że Marszałek Przybylski nie wypełnił tych warunków, które zawiera ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej, by odwołać dyrektora Cezarego Morawskiego.

Do końca sezonu gramy regularnie. Mamy i gramy dziewięć tytułów a w nowym sezonie będziemy pracowali nad nowym repertuarem, i na pewno będą poruszane tematy tak samo ważne, jak ostatnia nasza premiera.

 

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj