Wrocławscy pielgrzymi na dwudniowych uroczystościach Święta Dziękczynienia w Warszawie

MP Relikwie św. br. Alberta

Na Święto Dziękczynienia do Warszawy przyjeżdżają pielgrzymi z całej Polski. W tym roku było to wyjątkowe Święto: jubileuszowe, obchodzone po raz pierwszy przy otwartej dla wiernych Świątyni, do której  uroczyście wniesione zostały relikwie polskich świętych i błogosławionych, w tym św. Brata Alberta, najbiedniejszego z biednych. Wśród licznych pielgrzymów zauważyliśmy Bohdana Aniszczyka z Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu.

Hasłem tegorocznego świętowania są słowa “Dziękujmy za chleb”, to hasło towarzyszyło pielgrzymom, którzy o godz. 8.00 z relikwiami Świętego ruszyli z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. Mszy świętej przewodniczył i i homilię wygłosił ks. kard. Francesco Montenegro z Sycylii.

MP Procesja z relikwiami
MP Pielgrzymi z Wrocławia
MP przedstawiciele rządu

Świątynia Najwyższej Opatrzności Bożej pod takim wezwaniem miała powstać 226 lat temu, jako wotum wdzięczności Polaków za uchwalenie Ustawy Rządowej. Rozbiory Polski, wybuch II wojny światowej a potem władza ludowa opóźniały wykonanie przyrzeczenia. Dopiero w 1989 roku, prymas Józef Glemp wrócił do zarzuconego projektu budowy świątyni. Jednak nie zdołał doprowadzić do końca, udało się dopiero ks. kard. Kazimierzowi Nyczowi.

Polacy nie czekali na ukończenie budowy i już w 2007 roku zaczęli pielgrzymować z relikwiami świętych w miejsce wyznaczone na Świątynię Opatrzności. Ukończono ją w zeszłoroczne Święto Niepodległości. Śluby zostały wypełnione.

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ