Uwaga na kleszcze!

Nawet 25% kleszczy w stolicy Dolnego Śląska jest zarażonych boreliozą – ostrzega Radio Wrocław.

Wybierając się na wycieczkę w tereny zielone, warto uważać na kleszcze. W tym roku na Dolnym Śląsku występuje bardzo duża ich liczba. Są one odporne na opryski.

Kleszcz w przewodzie pokarmowym nosi bakterie i wirusy, które mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Do 10% jest nosicielami wirusa zapalenia mózgu, a 15-25% jest zakażonych boreliozą.

– Ważne też żeby idąc do lasu czy do parku założyć długie spodnie (…) Kleszcze nie wchodzą wysoko na drzewa i nie zeskakują na nas. One nie działają na zasadzie batmana, to jest bujda. Ona wspinają się na źdźbła trawy, krzewinki i stamtąd dostają się na buty, na skarpetki i wędrują w górę. Bardzo lubią miejsce pod kolanem – mówi dla Radia Wrocław dr Jarosław Pacoń (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).

Co należy zrobić, gdy kleszcz wkłuje się w nasze ciało? Przede wszystkim zachować spokój. Trzeba wyjąć intruza jak najprędzej, ale nie wolno go niczym smarować.

– Złapać kleszcza przy samej skórze i delikatnie pociągając go wyciągnąć. Ważne, żeby go nie łapać wpół, tylko za ryjek. Można zrobić to pensetą paznokciami, można go wykręcać. Nie smarujmy go żadnymi tłuszczami. Żadne babcine metody nie wchodzą w grę – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ