To kolejny krok w stronę uwolnienia się od rosyjskiego gazu!

premier.gov.pl
Premierzy Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe. – Polskę i Danię łączą ożywione relacje gospodarcze, ale chcielibyśmy, by były one jeszcze silniejsze – zadeklarowała w piątek premier Beata Szydło na wspólnym briefingu z premierem Danii Larsem Løkke Rasmussenem w Kopenhadze.

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie realizacji kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski projektu inwestycyjnego Baltic Pipe (Gazociągu Bałtyckiego).

To Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Jak podkreśliła premier Beata Szydło dla Polski to jest bardzo ważna inwestycja. To – dodała – jest kwestia związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też całego naszego regionu.

Premier Danii wyraził nadzieję, że ten projekt wraz z odpowiednimi decyzjami zostanie zrealizowany i że będzie on korzystny dla Polski i Danii.

W memorandum premierzy Polski i Danii potwierdzili swoje wsparcie dla realizacji „Gazociągu Bałtyckiego” ze względu na wspólny cel, jakim jest zapewnienie mieszkańcom UE bezpiecznej, zrównoważonej, konkurencyjnej i taniej energii.

Polskę i Danię łączą ożywione relacje gospodarcze, ale chcielibyśmy, żeby te relacje były jeszcze silniejsze, żebyśmy mogli realizować więcej projektów gospodarczych, by polskie firmy mogły inwestować w Danii – zaznaczyła premier, podkreślając, że “duńskie firmy z powodzeniem inwestują w Polsce”.

O współpracy gospodarczej Danii i Polski mówił też premier Rasmussen. Podkreślił, że Dania chce promować tę współpracę, gdyż Polska jest dla Danii jednym z ważniejszych partnerów.

Szefowa rządu spotkała się też w Kopenhadze z duńskimi inwestorami.

Rozmowy z premierów Polski i Danii dotyczyły spraw związanych z UE w związku ze szczytem, który odbędzie się za dwa tygodnie w Brukseli , polityki europejskiej oraz kwestii bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Podczas wizyty w Danii premier spotka się również z przedstawicielami Polonii.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ