Prezydent spotkał się z mieszkańcami Wielkopolski. „Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek”

dudapl.jpg
Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kępno i Ostrzeszów w Wielkopolsce. W obu miastach spotkał się z mieszkańcami.

Podczas swojego wystąpienia w Kępnie, prezydent Andrzej Duda chwalił mieszkańców za dbałość o porządek, co – jak zauważył –  jest cechą charakterystyczną Wielkopolan. – Dla mnie to jest taki wielki element solidaryzmu, że wszyscy o to dbamy i nawet jeśli będzie tak, że sąsiad z jakichś przyczyn nie mógł, to ja pójdę i sprzątnę też u niego, nie tylko żebym ja miał czysto, ale żebyśmy my mieli czysto. Ja bym chciał solidarnego Kępna, ale ja bym chciał, by to był element naszego solidarnego państwa, ja bym chciał, byśmy wszyscy zarażali się wzajemnie taką postawą – mówił Andrzej Duda. – Ja, Państwu – Wielkopolanom – ogromnie tego gratuluję, bo to tutaj jest, tego nie trzeba tu wprowadzać  – dodał prezydent.

Prezydent przypomniał też walkę, jaką prowadzili mieszkańcy Wielkopolski  w okresie zaborów, “z nadzieją na powrót do Polski”. Także wtedy – zauważył – ważna tu była “praca organiczna i wspieranie się nawzajem”. – “Kupuj u swojego” to było tutaj hasło niezwykle ważne, to jest coś, co tu, w Wielkopolsce było i nigdy nie zginęło. Bardzo Państwu za to dziękuję – mówił prezydent Duda.

– I teraz jesteście tu u siebie, jesteście wrośnięci w tę ziemię, niezależnie od tego, jak wiały wiatry historii mieszkaliście tutaj i budowaliście swój dobrobyt. I budujecie go nadal – podkreślił Prezydent RP.

Podczas spotkania z mieszkańcami Ostrzeszowa podkreślał, że to zawsze było polskie miasto, niezależnie od biegu historii.

Andrzej Duda podkreślił, że po 20 latach, kiedy “okres przejściowy po czasach zniewolenia, po czasach komuny kończy się, czas na nową konstytucję”. Dlatego – dodał – chce, aby zostało przeprowadzone w przyszłym roku, na stulecie niepodległości referendum konsultacyjne w sprawie nowej konstytucji.

– Chciałbym, abyście jako Wielkopolanie mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć – mówił.

Apelował o udział w referendum. – Chciałbym, aby na podstawie wyników referendum eksperci przygotowali nową konstytucję, według waszych wskazań – oświadczył prezydent.

Podkreślił, że wierzy, iż “nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej”.  – Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to by być krajem zamożnym – powiedział prezydent

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ