Przywracamy cześć i chwałę bohaterom Solidarności

MP Ks. Mirosław Drzewiecki

W Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności oraz medali dla działaczy Solidarności Walczącej.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni min. Robert Pieńkowski i Marek Muszyński. Wśród uhonorowanych działaczy Solidarności Walczącej był wyjątkowy dla wrocławskiego podziemia kapłan z parafii pw. NMP Częstochowskiej z ul. Kochanowskiego ks. Mirosław Drzewiecki, znany wykładowca akademicki Jerzy Wojciech Pietraszko.

Mp R. Pieńkowski

Robert Pieńkowski w latach 1985–1989 był współpracownikiem tajnych struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr). W 1988 r. brał udział w strajku okupacyjnym na UWr, bojkotował zajęcia Studium Wojskowego, a od października tr. był członkiem jawnych, nielegalnych struktur NZS na UWr. W latach 1987–1989 współtworzył niezależne pismo pt.: „Wrocławski Student”. W 1989 r. uczestniczył w IV Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów NZS, a także był członkiem Stowarzyszenia Bratnia Pomoc Studentów UWr. Uczestniczył w kolportażu wydawnictw podziemnych i organizował pomoc finansową dla osób represjonowanych.

Działacze Solidarności Walczącej

Ks. Mirosław Drzewiecki, duszpasterz młodzieży akademickiej przy Kurii Biskupiej we Wrocławiu. W swoich kazaniach krytykował wprowadzenie stanu wojennego i władzę PRL. W maju 1982 r. osadzony w Areszcie Śledczym we Wrocławiu, objęty dozorem milicyjnym i postępowaniem sądowym, za działalność opozycyjną objęty zakazem wyjazdów zagranicznych

Jerzy Wojciech Pietraszko, w 1982 roku tworzył sieć kolportażu podziemnych wydawnictw, kolportował m.in.  „Solidarność Walczącą”, „Z Dnia na Dzień”, „Biuletyn Dolnośląski”, „Wiadomości Bieżące”. W grudniu 1981 r. zwolniony z Politechniki Wrocławskiej z powodu działalności opozycyjnej, od czerwca 1982 r. członek Solidarności Walczącej. W latach 1982-1983 współpracował z ,,Radiem Solidarność Walcząca”.

MP J. Pietraszko

Na zakończenie odbył się koncert wrocławskiego barda Wojciecha Popkiewicza z Grupą 44

MP W. Popkiewicz i Grupa 44

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KHGM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj