Prezydent Wrocława wspiera Fundację Ukraina

Rafał Dutkiewic nowy przerażony.jpg

Prezydent Wrocławia przekazał pieniądze na rzecz Fundacji Ukraina. To 50 tysięcy euro, które Rafał Dutkiewicz otrzymał wraz z Niemiecką Nagrodą Narodową. Przedstawił też pełnomocnika ds. ukraińskich.

Oficjalne w ręczenie nagrody prezydentowi odbyło się w czerwcu tego roku w Berlinie. Teraz trafią do Fundacji Ukraina, która od kilku lat dział na rzecz obywateli Ukrainy mieszkających we Wrocławiu.

– Ponieważ zaznałem wiele dobrego od zachodu, chciałbym się odwzajemnić i przekazać te pieniądze na wschód – mówił prezydent Wrocławia. I dodaje: Chcemy, by bardzo wiele spraw dotyczących Ukraińców przechodziło przez miasto, aby czuli się u nas jak w domu.

Konsulat i fundacja

Od ponad 10 lat we Wrocławiu działa Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu. Konsul Honorowy Grzegorz Dzik, inicjator Fundacji Ukraina przyznaje, że pieniądze to dowód dużego zaufania.

Fundacja Ukraina ma swoja siedzibę w Centrum Kultury i Rozwoju przy ul. Ruskiej. Jest bardzo aktywna; organizuje kursy językowe, prowadzi konsultacje dla migrantów z zakresu prawa czy legalizacji pobytu, organizuje spotkania integracyjne.

– Pieniądze z pewnością się przydadzą. To gest wielkiego zaufania – mówi prezes fundacji Artem Zozula i wylicza – Chcemy zorganizować więcej kursów języka polskiego oraz zorganizować punkt informacyjny, również w wersji internetowej dla migrantów, nie tylko ukraińskich. I wspomina swoje początki we Wrocławiu, gdy przyjechał tu 5 lat temu. – Sam spotkałem się z problemami typowymi dla migrantów. To wyjątkowe miasto, które swoją atmosferą przyciąga nowych ludzi. Oni oddają swoje ręce i głowy na rzecz Wrocławia. Chcemy im pomagać.

Pełnomocnik Anna Szarycz

Z Fundacją Ukraina ściśle współpracować będzie doradca prezydenta Anna Szarych, która została pełnomocnikiem ds. ukraińskich. – Mamy obszerną wiedze na temat obcokrajowców, musimy usiąść z wszystkimi zainteresowanymi stronami i wyznaczyć priorytety. Największym wyzwaniem zapewne będzie liczba imigrantów – mówi pełnomocnik.

Ilu Ukraińców we Wrocławiu

Ukraińcy chętnie wybierają Wrocław. Coraz częściej decydują się tutaj na pracę i zamieszkanie. Szacunki mówią o 60 czy nawet 100 tysiącach osób. Liczba migrantów nie zmniejszyła się nawet po zniesieniu obowiązku posiadania wizy przez obywateli Ukrainy, którzy podróżują do UE.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ