PROF. JĘDRYSEK O PROGEO: DAJE ŚCIEŻKĘ, BY ROZWIJAĆ INNOWACJĘ

www.mos.gov.pl/

„Staramy się zaangażować w trend rozpoznania geologicznego oceanów w celu pozyskania surowców” – mówił dziś w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, główny geolog kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Obecnie wiceszef resortu środowiska jest zaangażowany w pracę przy rządowym programie „ProGeO”. Jak zaznaczył na antenie Radia Maryja, projekt ma Polsce pomóc zaangażować się w trend rozpoznania geologicznego oceanów, które miałoby doprowadzić do pozyskiwania surowców.

– Skrót oznacza „Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów”, a zatem staramy się zaangażować trend rozpoznania geologicznego oceanów w celu pozyskania surowców. Polska szczątkowo uczestniczy w tym procesie, ale bardzo niewiele. W tej chwili mocno się w to angażujemy. Najpierw udało się wzmocnić pozycję Polski w Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Można powiedzieć, że nasza siła jest już dość spora – mówił w „Aktualnościach dnia” Mariusz Orion Jędrysek.

Jak dodał wiceminister, obecnie program rządowy został przyjęty, co otwiera Polsce drogę do włączenia się w trend realizowany przez niewiele krajów.

Obecnie Polska jest współwłaścicielem koncesji na Oceanie Spokojnym. Wraz z nami w posiadaniu koncesji jest jeszcze pięć krajów. Dokument umożliwia wydobywanie surowców z oceanu. Jak zaznacza Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej, są to przede wszystkim surowce metaliczne.

– Mam nadzieję, że w ciągu następnych lat świat zacznie z nich korzystać w sposób rozważny i z uszanowaniem środowiska. Mam nadzieję, że Polska uzyska koncesję, bo w tym momencie, to co my mamy, to jest niewielki udział w jednej z koncesji, więc to jest mało efektywne. Dokładnie mamy 1/6 w udziale koncesji na Pacyfiku. Będziemy starali się o kolejne koncesje. Program rządowy „ProGeO” daje taką ścieżkę, żeby się rozwijać pod względem innowacji – wskazał prof. Mariusz Orion Jędrysek.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ