Film “Fala ’97” upamiętni “Powódź Tysiąclecia”. Premiera na Festiwalu Nowe Horyzonty

materiały prasowe

13 sierpnia o godz. 22 na wrocławskim Rynku swoją premierę będzie miał muzyczno-taneczny film inspirowany dramatycznymi wydarzeniami z lipca 1997 roku. Upamiętni on poświęcenie i solidarność wrocławian podczas lata 1997 roku. W roli głównej zobaczymy Roberta Gonerę. Wstęp wolny.

Zdjęcia do filmu realizowano w historycznych miejscach Wrocławia dotkniętych powodzią, w tym na samym środku Odry na Kozanowie. W filmie występują tancerze związani z Wrocławskim Teatrem Tańca, w główną rolę powodzianina wcielił się Robert Gonera.

Powódź z 1997 roku wpisała się w tożsamość miasta oraz jego mieszkańców. Kataklizm okazał się również czynnikiem scalającym wrocławian, którzy włączyli się w ratowanie miasta przed zniszczeniem. Wspólnie stawiali tamy, a potem wspólnie usuwali szkody.  Solidarność, która wytworzyła się między mieszkańcami w tamtym okresie, mocno wpłynęła na charakter ich późniejszych relacji.

– Postanowiliśmy  stworzyć  film, który poprzez sztukę filmową i sztukę tańca upamiętni tamte dramatyczne wydarzenia. Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę na potencjał Odry, rzeki przyjaznej mieszkańcom,  rzeki coraz czystszej, rzeki-życia, wokół której warto się jednoczyć, spotykać nad nią i rozwijać jej infrastrukturę – mówią twórcy filmu.

Premiera filmu „Fala ‘97”

Rynek we Wrocławiu

13.08.2017 | godz. 22.00

Zwiastun: https://youtu.be/-LLdA0C0XX8

Źródło: Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ