Wrocław: Czy polityka socjalna wyjdzie naprzeciw rzeczywistym potrzebom mieszkańców?

Niby miejsc w żłobkach i przedszkolach przybywa ale rodzice ciągle mają problemy z umieszczeniem dzieci w placówkach opiekuńczych. Najgorsza sytuacja występuje w żłobkach. Już wiadomo, że w roku 2017/18 zabrakło miejsc dla 1400 dzieci. Pokazuje to niepokojące zjawisko niedostosowania polityki socjalnej i potrzeb mieszkańców. Statystyki demograficzne wykazują tendencję wzrostową ale Miasto nie reaguje skutecznie, zwiększając ilość miejsc, zwłaszcza w żłobkach. Potrzebne są nowe inwestycje na nowych osiedlach.

Radni Prawa i Sprawiedliwości skierowali interpelację do Prezydenta Wrocławia w sprawie polityki socjalnej. Domagają się zwiększenia środków finansowych na dzieci do lat 3 oraz budowy nowych żłobków. Radni wskazują jeszcze na problem samego procesu rekrutacyjnego. Dotychczas rodzice mogą składać podania o przyjęcie do żłobka czy przedszkola, do więcej niż jednej placówki. Taka forma powoduje niepotrzebny bałagan. Wystarczy dokonać zmian w programie informatycznym. Wówczas wszelkie nieprawidłowości zostaną zminimalizowane.

W imieniu Prezydenta Wrocławia, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk poinformował, iż prace nad przygotowaniem elektronicznego systemu rekrutacji, obejmującego zarówno żłobki publiczne jak i żłobki niepubliczne z dofinansowaniem trwają od zeszłego roku a planowany termin uruchomienia rekrutacji elektronicznej to I kwartał 2018 roku.

W pierwszym etapie tegorocznej rekrutacji, tj. na dzień 27 czerwca 2017, do żłobków publicznych i niepublicznych z dofinansowaniem, na 2239 dzieci, które dostały miejsca w tych placówkach, nie dostało się 1411 dzieci, w tym 794 dzieci w żłobkach publicznych i 614 w żłobkach niepublicznych z dofinansowaniem.

Na początku 2018 roku planowane jest uruchomienie publicznego żłobka na Nowych Żernikach na około 50 dzieci. Ponadto jesteśmy w trakcie prac planistycznych dotyczących budowy nowych obiektów na ul. Sygnałowej (Jagodno) oraz na ul. Sołtysowickiej 9a (Sołtysowic) na około 150 dzieci.

Dyrektor Jacek Sutryk zaznacza, iż w ciągu roku, decyzją rodziców zwalnia się około 500 miejsc ze względu na nieprzystosowanie dzieci do opieki zbiorowej. Jeśli tak jest w istocie, to i tak brakuje miejsc dla 900 dzieci, poza tym pozostaje pytanie, kiedy polityka socjalna wyjdzie naprzeciw rzeczywistym potrzebom mieszkańców?

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj