Czy akcja “Oddajcie nam Dworzec Świebodzki” pomoże decydentom podjąć dobrą decyzję?

dworzec.png

PKP zakończyły remont fasady Dworca Świebodzkiego na przełomie 2016/17 roku a rok wcześniej kompleksowy remont dachu. Teraz mamy odrestaurowane płaskorzeźby a także zegar nad głównym wejściem. W trakcie prac wymieniono stolarkę okienną oraz napis z nazwą dworca. Po usunięciu rusztowań ukazało się piękno późno-klasycystycznej architektury, odwołującej się do kultury starożytnych Rzymian i Greków.

Dworzec Świebodzki powinien pełnić swoją pierwotną funkcję, mówią mieszkańcy podwrocławskich miasteczek, którzy koleją chcą dojeżdżać do Wrocławia. Tego samego pragną wrocławianie. Akcja “Oddajcie nam Dworzec Świebodzki” uruchomiła publiczną dyskusję. Argumenty o zanieczyszczaniu środowiska przez samochody, które z roku na rok coraz bardziej korkują miasto, nikt z magistratu ani zarządu województwa nie potrafi odeprzeć. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu udostępnia raporty o stanie środowiska w naszym mieście i województwie, z których wynika, że od wielu lat normy zanieczyszczeń powietrza są przekraczane (tutaj jest kolejny ciekawy wątek – bywają zmiany norm w zakresie prowadzenia pomiarów).

Zatem odkorkowanie miasta, zmniejszy emisję szkodliwych substancji do atmosfery, przez włączenie Dworca Świebodzkiego w system komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Region uatrakcyjni swoją ofertę turystyczną, byłby to kolejny atut dla miasta. Zatem, decyzja o powrocie pociągów na Dworzec Świebodzki rozwiązałaby wiele problemów za jednym zamachem. Jeśli dobry architekt pomyśli to Scena na Świebodzkim zostanie a piękny hol pomieści kasy biletowe, poczekalnie i zaplecze sanitarne oraz punkty handlowe. Własnością PKP jest 28 ha gruntów wokół dworca, które zostaną prawdopodobnie sprzedane. Jak mówił poprzedni zarząd spółki, na tym terenie zaplanowano w ramach projektu deweloperskiego, wybudowanie kompleksu handlowo-biurowo-mieszkalnego, natomiast przywrócenie podstawowej funkcji dworca będzie zależało od lokalnych przewoźników, a ci jeszcze nie zabrali głosu. Być może już postanowiono o przyszłości dworca a szum medialny jest tylko biciem piany, mamy wszak przedwyborczy okres i politycy wykorzystują nośne tematy na lansowanie siebie… by szybko zapomnieć aż do kolejnych wyborów.

Przeciwnicy powrotu pociągów przekonują, że koszty uruchomienia dworca będą zbyt duże dla PKP i zarządu województwa. Należy uzupełnić bądź naprawić infrastrukturę kolejową nie tylko na samym dworcu ale i na linii do Wałbrzycha. Nie wszyscy wiedzą, że na pewnym odcinku brakuje trakcji elektrycznej. Przy okazji modernizacji należałoby skomunikować dworzec z lotniskiem. Były czasy, gdy wrocławianie uwierzyli prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi, który przy okazji zadłużania miasta na Euro 2012 obiecywał, że “budynek dworca będzie doskonale przygotowany na przyjęcie dużej ilości podróżnych a w środku będzie nowoczesne centrum obsługi pasażera”. Jak słyszeliśmy jeszcze w 2009 roku, prezydent przekonywał, że z “Dworca Świebodzkiego wyruszać będą pociągi do Leśnicy przez port lotniczy, a także w stronę Pracz Odrzańskich przez stadion Euro 2012”. Z tej koncepcji mamy tylko przystanek MPK Stadion Miejski. Dla przypomnienia, przekroczyliśmy wówczas próg zadłużenia (63%), a i tak, wiele inwestycji nie zostało ukończone na czas albo w ogóle nie zrealizowane.

Według Wojciecha Zdanowskiego, dyrektora departamentu infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

 Na chwilę obecną wszystkie przewozy obsługiwane są przez stację Wrocław Główny. Jednak mając na uwadze dynamiczny rozwój przewozów pasażerskich – zwłaszcza w aglomeracji wrocławskiej – możemy założyć wykorzystywanie Dworca Świebodzkiego w najbliższej przyszłości. Nastąpi to najprawdopodobniej po roku 2020.

To jest wypowiedź sprzed roku, dzisiaj zarząd województwa o wznowieniu ruchu na Dworcu Świebodzkim wypowiada się nadal niejednoznacznie. Nie ma żadnych decyzji a przynajmniej nie są upublicznione. Pomyśleć, tak dobry pomysł rozwiązania komunikacyjnego z końca XIX wieku chciało się komuś zepsuć!

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ