Polacy za zwiększeniem kary za gwałt

pixabay.com

W Polsce trwa publiczna dyskusja nt gwałtów i kar. Część społeczeństwa uważa, że należy znacznie zwiększyć kary dla sprawców przestępstw na tle seksualnym. Obecnie cześć sędziów,  gwałt kwalifikuje jako występek, w związku z tym, zgodnie z KK sprawca może otrzymać od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Jeśli nie udowodniono gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, wielu z nich dostaje kary w zawieszeniu.

Zgwałcone kobiety zgodnie potwierdzają, że traumę przeżywają dwukrotnie. Brakuje wsparcia państwa oraz specjalistów tej samej płci. Praktycznie nie ma pokojów przesłuchań na posterunkach, w prokuraturach i sądach. Zdarza się, że rozmowy odbywają się przy innych funkcjonariuszach. Aby zminimalizować urazy psychiczne powinny być przesłuchania zdalne – w środowisku przyjaznym dla ofiary – podpowiadają psychologowie.

Na portalu CitizenGO opublikowano petycję do Ministra Ziobry o zaostrzenie kary za gwałt. Podpisów jest dużo. Propozycja zmiany, w której maksymalny wymiar kary ma się zwiększyć z obecnych 12 lat do 25 lat pozbawienia wolności. To istotny element kary, który ma wpłynąć na zmniejszenie się liczby tego typu przestępstw, czytamy w petycji.

Kryminolodzy na podstawie danych z 2008 roku ujawnili „statystyczny portret podejrzanego o przestępstwa przeciwko obyczajności”. Z materiałów policyjnych wynika, iż do przestępstw dochodzi najczęściej w mieszkaniach i miejscach publicznych, z tego ulice i szkoły są na drugim i trzecim miejscu. Gwałciciele używają siły fizycznej, zastraszenia, groźby, podstępu, wykorzystują zależność ofiary od sprawcy. Podejrzani o zgwałcenia 5 razy grozili ofiarom bronią palną lub inną, 21 razy niebezpiecznym narzędziem7 % było wcześniej karanych za podobne przestępstwa. Po zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 1.038 podejrzanych, z tego w 203 przypadkach areszt został uchylony.

źródło: statystyka.policja.pl

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj