Lubań: Dachówkowy skandal

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Luban-Dom_Solny.jpg#filelinks

Pół zabytkowego dachu Domu Solnego zgodnie z ustaleniami lokalnych władz jest rozebrane ale roboty przerwano z powodu dachówki wystawionej do sprzedaży na olx. Zanim specjaliści ustalą, kto i dlaczego umieścił je na tablicy olx a także dlaczego miały trafić na śmietnik przedstawimy fakty.

W lutym pisaliśmy o dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ratowanie Domu Solnego z XVI wieku w Lubaniu. Burmistrz Arkadiusz Słowiński zapewniał, że  ćwierć miliona złotych przeznaczy na zabezpieczenie zabytku przed jego dalszym niszczeniem oraz wykona dokumentację zabytkowej budowli.

Dwa tygodnie temu dekarze zaczęli rozbierać dach. Mieli położyć nowe dachówki…i prace pewnie posuwałyby się do przodu, gdyby nie zainteresowanie Arkadiusza Gutka, prezesa stowarzyszenia „Monitoring Zabytków”, który doprowadził do wstrzymania robót.

Arkadiusz Gutka jeszcze w czerwcu w rozmowie z red. Pauliną Sitko w studio TVP Wrocław, zwracał uwagę na brak skutecznych działań zarówno lokalnych służb konserwatorskich, jak i w całej Polsce.

Lubań jest wyjątkowym przykładem dewastacji miasta średniowiecznego. Wiele budowli nie jest wpisanych do rejestru zabytków a konserwatorzy przez 70 lat nie potrafili swoim nadzorem objąć naszych zabytki, zresztą w ramach wykonywanej pracy. Ich działania są antyspołeczne i antyobywatelskie a przejawiają się przez brak reakcji i przyzwolenie na postępującą degradację zabytków. W Polsce muszą być wspólne działania służb konserwatorskich, organizacji pozarządowych i obywateli. Jeśli nadal będzie tak jak do tej pory, to nigdy nie poradzimy sobie z ratowaniem zabytków. A Dolny Śląsk jest zagłębiem zabytków, tu jest ich najwięcej w Polsce.

Wygląda na to, iż prezes Arkadiusz Gutka ma rację, a to co się stało z dachówkami Domu Solnego jest dobitnym przykładem. Tymczasem Tomasz Bernacki Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań, 21 września opublikował oświadczenie w którym czytamy, że o dachówkach wiedziano już 15 września, stosowny wpis o zabytkowych dachówkach znalazł się w dzienniku budowy a także powiadomieniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nakazał wstrzymanie prac. Nadto „remont prowadzony jest zgodnie z wytycznymi z dokumentacji projektowej, zatwierdzonej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz – wieloetapowo – przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznające dotację na remont. Tam właśnie zapisano, że materiały rozbiórkowe z Domu Solnego są w złym stanie technicznym i mają być poddane utylizacji”.

źródło: wroclaw.tvp.pl; radiowroclaw.pl

foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Luban-Dom_Solny.jpg#filelinks

MP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj