Sydney: Popkiewicz-Klimsa wyjeżdżają z nagrodą (video)

Wrocławianie  Wojciech Rohatyn Popkiewicz i Bogusław Klimsa tydzień temu otrzymali nagrodę The International Kosciuszko Bicentenary Competition za piosenkę „Panorama Racławicka”. Konkurs został zorganizowany  z okazji ogłoszenia przez polski Sejm i Senat a także UNESCO bieżącego roku Rokiem Tadeusza Kościuszki  w  dwusetną rocznicę  jego śmierci a przygotowała Kosciuszko Heritage Inc. z Sydney.

Wojciech Rohatyn Popkiewicz i Bogusław Klimsa odnieśli sukces w kategorii muzycznej. Na konkurs zgłoszono 44 utwory, w tym 29 piosenek po polsku, 8 po angielsku oraz 7 kompozycji.  Prace nadeszły z 18 krajów (Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Liban, Polska, Rosja, USA, Tajwan, Ukraina, Wielka Brytania).

Kapituła doceniła muzykę Klimsy, tekst Popkiewicza i …obraz Styki, bowiem teraz Panorama Racławicka wydaje się całością. Oto dowód

Naród polski od 123 lat nieustannie podziwia Panoramę Racławicką. To jedno z najpiękniejszych i największych dzieł malarskich w historii Polski. Panorama powstała w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy pod Racławicami we Lwowie, na zamówienie Rady Miasta. Malowało ją dziewięciu malarzy, z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem na czele. Dzieło od razu stało się wielkim wydarzeniem. To historia dzielnego narodu polskiego i jak wówczas mówiono – ku pokrzepieniu naszych serc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj