Leśnicy ze Świeradowa-Zdroju na Górze Zajęcznik przygotowali Run Tracki, czyli ścieżki biegowe w lesie. To sport dla każdego, z różną odpornością i jak mówią miejscowi lekarze, teraz zalecają spacer po ścieżkach zamiast lekarstw. Urozmaicony profil trasy powoduje, że na ścieżce na długości 5 km można przeprowadzić trening w dość szerokim zakresie. Tutaj każda grupa wiekowa znajdzie dla siebie odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Nie ma obawy, że ktoś zgubi się w lesie, bowiem Nadleśnictwo Świeradów Zdrój przygotowało oznaczenia, zatem każdy będzie świadomy jaki przebiegł dystans i gdzie się znajduje. W przypadkach nagłych będzie można dokładnie podać swoją lokalizację. Walorem jest kanalizacja ruchu turystycznego. Leśnicy odtworzyli stare szlaki przeznaczone do turystyki pieszej. Pomysł na Runtracki pojawił się trzy lata temu. Docelowo w masywie Zajęcznika planowane są trzy pętle biegowe 5km, 7 i 10 km.
Oficjalne otwarcie ścieżek biegowych było w maju br., i od razu spotkało się z dużą frekwencją. Pomysł trafiony. Spotykają się tam biegacze i piesi a także chodzący z kijkami. Kierunkowskazy i oznaczenia na trasie znajdują się w odległościach maksymalnie 100 metrowych. Ważne, że korzystający nauczyli się podstawowych zasad poruszania się po ścieżkach. Trasa jest dwukierunkowa a biegając należy trzymać się prawej strony. Ponieważ ścieżki krzyżują się z trasami rowerowymi, należy zachować szczególną ostrożność.
Lubomir Leszczyński, Nadleśniczy ze Świeradowa Zdroju obiecuje rozbudowę tras spacerowo-biegowych w 2018 roku. Nowe Runtracki powstaną na terenie Gryfowa Śląskiego, Leśnej i Olszyny. Pomyślnie przebiegają rozmowy z Zarządem Przedsiębiorstwa Tauron w sprawie budowy kolejnych tras biegowych wokół Jeziora Złotnickiego. Jeśli włodarze gmin zaplanują w swoich budżetach wydatki na rekreację, to wkrótce trasa będzie miała 30 km.
źródło: wroclaw.lasy.gov.pl
















