Lubin: Bankomat wydawał ulotki zamiast pieniędzy? Aktualizacja

print scrn

Czy bankowcy i policja wyjaśnią zgłoszenie Ewy Dec, mieszkanki Lubina, która twierdzi, że podczas wypłaty 400 złotych, bankomat sieci Euronet, wydrukował ulotkę reklamową i wydał ją jako banknot?

Bankowcy reklamację Ewy Dec przyjęli warunkowo, uregulowali roszczenie ale …po miesiącu ściągnęli z konta 100 zł., gdyż zarządca bankomatu napisał do banku, że „u nich wszystko się zgadza i kwota została wypłacona prawidłowo”.

Klientka twierdzi, że osób poszkodowanych jest więcej i prosi innych klientów o zgłaszanie nieprawidłowości do banku, na policję a przede wszystkim do Rzecznika Praw Konsumenta, bowiem wtedy będzie wystosowane pismo zbiorowe i „łatwiej walczyć o swoje”.

Jeszcze nie znamy decyzji operatora, natomiast w przedmiotowej sprawie odpowiedziała  Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży.

Procesy reklamacyjne dotyczące wypłat i wpłat gotówki są prowadzone zgodnie z procedurami banków wystawców kart płatniczych. Każdorazowo, na  wniosek banku operator urządzeń analizuje poszczególne etapy transakcji w celu weryfikacji ich poprawności.

W przytaczanej przez Panią Redaktor sprawie, po zgłoszeniu reklamacji przez bank wystawcę karty, przeprowadziliśmy ponowną analizę przebiegu transakcji. Było to możliwe dzięki systemom monitorującym, które śledzą pracę naszych urządzeń 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Stąd każda dokonana transakcja jest zapisywana przez system, który w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości weryfikuje jej przebieg.

Kampanie kuponowe w bankomatach są prowadzone zgodnie z prawem, na zasadach ogólnych. Należy przy tym zauważyć, że w sieci Euronet Polska prowadzone są one okazjonalnie w wybranych urządzeniach i nie notujemy zgłoszeń reklamacyjnych, będących ich wynikiem. Sam etap wydawania kuponów przez podajnik wraz z żądaną gotówką jest integralną funkcjonalnością urządzenia. Co kluczowe dla zrozumienia mechanizmu,  kupon jest podbierany z osobnej kasety i dołączany do pliku z żądaną kwotą banknotów. Stąd ewentualne błędy na tym etapie transakcji z przyczyn technicznych nie są związane z kuponami reklamowymi. 

Ewentualne nieprawidłowości lub niejasności związane z przebiegiem transakcji w urządzeniach należących do sieci Euronet Polska należy natychmiast zgłaszać telefonicznie do Działu Obsługi Klienta Euronet zgodnie z informacją umieszczoną na bankomacie (numery kontaktowe to +48 801 324 024 oraz +48 22 519 77 71).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj