Dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów

MP Piotr M. Pietrus Prezes Fundacji Vide et Crede

Od dwóch lat Wrocław jest nowym gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów ale jego historia rozpoczęła się 32 lata wcześniej. To ojcowie Franciszkanie zdecydowali o przeniesieniu „Maksymiliana” do stolicy Dolnego Śląska i promowaniu kina atrakcyjnego, które krzewi postawy i zachowania, mające wpływ na życie człowieka.

Dla uczniów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, festiwal okazał się również wyzwaniem, już po raz drugi wezmą udział w Konkursie Młodych, na który przygotowali samodzielnie materiał. Zeszłoroczne jury nagrodziło Tomasza Niemca statuetką  św. Jana Bosco za film pt. Pojednanie.

Poza przeglądem filmów, wydarzeniu towarzyszą będą – jak zawsze – prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty filmowe oraz koncert. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Prawda nas wyzwoli”. Gośćmi specjalnymi będą Krzysztof Zanussi, Radosław Pazura,  Adam Woronowicz i Dominika Figurska.

Na zakończenie każdego dnia, w DCF-ie odbędą się pokazy filmów proponowanych przez zaproszonych gości. O tym, dlaczego tytuły są dla nich ważne i co ważego wniosły w ich życie, usłyszymy podczas spotkań po projekcji.

Kino według… Arnaldo Casaliego rozpocznie pierwszy dzień festiwalu. Będzie to Habemus papam – mamy papieża, Nanni Morettiego.

Jak mówił na konferencji prasowej Piotr M. Pietrus – Prezes Fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II

Celem festiwalu jest przede wszystkim promocja wartości. Wartości wypływających z dekalogu, wartości chrześcijańskich i uniwersalnych.

Widzowie zobaczą kino światowe i europejskie a propozycje filmowe pokażą postawy ludzkie, które są uniwersalne dla każdej kultury. Przesłanie jest jedno – trzeba umieć powiedzieć fiat i non possumus.

Dzisiaj w godz. 14-15, w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej 58 usłyszymy prelekcję pt. Maksymilian Kolbe jako prekursor mediów.

Inauguracja festiwalu rozpocznie się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Jacka Kicińskiego w kościele pw. Bożego Ciała, przy ul. Bożego Ciała 1, o godz. 17 a o godz. 20 w Dolnośląskim Centrum Filmowym, przy. ul. Piłsudskiego 64a odbędzie się pierwszy pokaz filmowy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny a bilety na seanse filmowe do odbioru w kasach kina.

 

Szczegóły na www.mkff.pl i

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj