Polskie 11-latki w grupie najbardziej otyłych dzieci na świecie

pixabay.com

Tyjemy i jeśli nic z tym nie zrobimy, wkrótce dorównamy społeczeństwu z krajów najbardziej rozwiniętych, których waga 100 i więcej kilogramów jest standardem. Opublikowany raport Światowej Organizacji Zdrowia ukazał skalę zjawiska. Każdego roku, z powodu otyłości do placówek zdrowia trafia coraz więcej pacjentów, z tego samego powodu – w naszym regionie – wskaźnik umieralności waha się w granicach 3 tysiące mieszkańców.

W Polsce nawyki żywieniowe zmieniły się radykalnie. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca i rak jelita grubego to choroby cywilizacyjne, którą sami sobie gwarantujemy złą dietą, mówią lekarze. Z analiz wynika, iż w ciągu dwudziestolecia nadwaga u polskich dzieci znacznie wzrosła, zwłaszcza w grupie 11-latków. Dzisiaj co trzeci uczeń ma nadwagę lub jest otyły. Dietetycy zwracają uwagę na źle ułożone posiłki, zwłaszcza u najmłodszych a także ilość spożywanego cukru w różnej postaci.

Najczęściej spotykanym błędem są przekąski, posiłki zjadane w pośpiechu i…brak śniadań oraz objadanie się na wieczór, mówi Dominika Mazurek z Katedry Żywności i Żywienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego będą próbowali nauczyć 64 rodziny z trzech województw. Wzorcowe jadłospisy, dla każdej z rodzin objętej indywidualnym programem będą układane oddzielnie. Połowa zjadanych posiłków powinna zawierać owoce i warzywa. Należy unikać lub zrezygnować produktów z wysokiego przemiału na produkty gruboziarniste.

Dr Ewa Raczkowska Katedra Żywności i Żywienia UP we Wrocławiu

Posiłki będą dopasowane w zależności od wieku, aktywności fizycznej i płci.

źródło: wroclaw.tvp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj