SPLIT PAYMENT OD LIPCA PRZYSZŁEGO ROKU?

Niewykluczone, że split payment, czyli tzw. podzielona płatność w VAT, zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Mechanizm płatniczy ma wprowadzić specjalna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług.  Dziś przepisami mają się zająć senatorowie.

Podczas obrad komisji finansów będzie zgłoszona poprawka przesuwająca wejście w życie ustawy z 1 kwietnia na 1 lipca 2018 r. Wprowadzenie split payment ma pomóc w zmniejszaniu luki w VAT.

Senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, zapowiedział, że poprze poprawkę w tej sprawie. Polityk przypominał, że split payment zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

 Przede wszystkim chronią przedsiębiorców przed wpadnięciem w karuzelę VAT-owską. Wielu przedsiębiorców, nie mając świadomości istnienia takiej karuzeli, dokonywało operacji z przestępcami, którzy organizowali takie karuzele. Z tego powodu mają oni rozliczne kłopoty. Mechanizm podzielonej płatności zwiększa bezpieczeństwo przedsiębiorców – wskazał Grzegorz Bierecki.

Według tego rozwiązania – nabywca usługi lub towaru wpłaca na konto sprzedawcy cenę netto (bez podatku) a na specjalnie wydzielone konto (do którego dostęp ma fiskus) podatek VAT.

-Wadą tego rozwiązania jest konieczność prowadzenia rozliczeń w formie elektronicznej w dodatku dokonanie dwóch przelewów komplikuje jeszcze bardziej sytuację. Ponadto takie rozwiązanie, nie jest do zrealizowania w obrocie detalicznym gdzie dokonuje się bardzo dużo drobnych operacji (do tego gotówkowych) – dodaje dr Krystian Mieszkała.

Ciekawym sposobem walki z wyłudzaniem VAT-u jest centralny rejestr faktur. Jego podstawową wadą jest konieczność wprowadzania tysięcy faktur do systemu.

Według dr Krystiana Mieszkały, Polska wzorem innych państw powinna wprowadzić internetową platformę przeznaczoną do wystawiania faktur.

-Wówczas taką fakturę automatycznie – bez wykonywania zbędnej pracy – wprowadzałoby się do rejestru. Wprowadzenie rejestru faktur w takiej formie uszczelniłoby system podatkowy. Należy jednak podkreślić, że nie ma idealnego prawa, więc zmianom legislacyjnym musi towarzyszyć zmiana nastawienia społeczeństwa do konieczności płacenia podatków. Nie może być społecznego przyzwolenia na unikanie płacenia podatków. Państwo to dobro wspólne i każdy powinien partycypować w jego utrzymaniu – wyjaśnia ekspert.

Według ekspertów, wydłużenie terminu wejścia w życie split paymentu to ukłon w stronę banków. Twierdzą one, że nie będą gotowe na 1 kwietnia m.in. z systemami informatycznymi i zaproponowały nawet 1 stycznia 2019 r. Lipiec przyszłego roku ma być kompromisem.

Ministerstwo Finansów jeszcze analizuje proponowane zmiany w przepisach. Podzielona płatność w VAT w 2019 r. ma przynieść do budżetu ponad 3 mld zł, a rok później będzie to już ponad 7,5 mld zł.

źródło: radiomaryja.pl / wdolnymslasku.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ