Ks. dr Rafał Kowalski: Inicjatywy patriotyczne mają uczyć i jednoczyć Polaków wokół wspólnego dobra

MP Ks. dr Rafał Kowalski i Tadeusz Szczyrbak Prezes Rodziny Rodła

To już XIV edycja a zarazem 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Jubileuszowe Święto Polaków odbędzie się pod patronatem i przewodnictwem J.E Arcybiskupa Józefa Kupnego na Ostrowie Tumskim.

 Za trzy miesiące Metropolita Wrocławski razem z wiernymi i zaproszonymi gośćmi powtórzy Prawdy, które zostały ogłoszone 6 marca 1938 roku w Berlinie, gdzie  odbył się Kongres Polaków Spod Znaku Rodła, na którym ogłoszono najważniejsze Pięć Prawd Polaków:

  1. Jesteśmy Polakami
  2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
  3. Polak Polakowi bratem
  4. Co dzień Polak Narodowi służy
  5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle
MP Kongres

Te prawdy są uniwersalne i ponadczasowe, są też wspaniałym kapitałem dla narodu polskiego w XXI wieku i zrobię wszystko, co w mojej mocy aby one wyszły z miasta spotkań dalej. Pragnę, aby były ofertą i zaproszeniem dla wszystkich ludzi, którzy pod tymi prawdami mogliby i chcieliby się podpisać, powiedział Tadeusz Szczyrbak Prezes Rodziny Rodła.

Senat RP na posiedzeniu 6 grudnia br., podejmie bardzo ważną Uchwałę, że rok 2018 będzie Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. We Wrocławiu główne uroczystości odbędą się 4 marca na Ostrowie Tumskim, 6 maja przy Hali Ludowej, 30 września w Narodowym Forum Muzyki i 4 listopada podsumowanie Roku 2018 Spod Znaku Rodła w Sali Wielkiej Ratusza.

 

Kiedy wiadomość o organizowaniu wydarzenia dotarła do metropolity wrocławskiego abp Józefa Kupnego okazało się, że projekt rocznicowy Rodziny Rodła zbieżny jest z dokumentem przyjętym na 375. konferencji biskupów w marcu br., w którym oprócz wiedzy historycznej, wskazano na umacnianie tożsamości a także budowanie i kształtowanie postaw patriotycznych, zauważył rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski.

MP Ks. dr Rafał Kowalski

Ten dokument mówi wyraźnie, że egzamin z patriotyzmu zdajemy nie tylko podczas wojen ale także podczas wolności i pokoju.

Tego rodzaju inicjatywy są chwalone przez biskupów i księży mają jedno wspólne zadanie: mają uczyć i jednoczyć Polaków wokół wspólnego dobra.

Szkoły i media obowiązane są do budowanie więzi międzyludzkich, do zawiązywania wspólnot, które są ponad podziałami. Wspólnot, które nie niwelują różnic ale pokazują, że coś co nas łączy jest ważniejsze od tego co nas dzieli.

Ks. Abp Józef Kupny z radością obejmuje Święto Rodziny Rodła patronatem, będzie uczestniczył w uroczystościach właśnie z tego względu, że widzi bardzo konkretną realizację tego wezwania do kształtowania dojrzałego patriotyzmu.

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM Polska Miedź

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ