Prof. Mariusz Orion Jędrysek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i jego druga twarz

W programie z cyklu „Polityk też człowiek” Dominika Figurska gościła w Ministerstwie Środowiska. Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, odkrył przed nami twarz pasjonata, sportowca i literata.

Pokazujemy różne oblicza polityka poza polityką, jakie jest Pana oblicze?

– Na początku motocykle, offroad, motorowery. Pierwszą przejażdżkę miałem mając kilka dni- tata mnie wziął na motocykl gdzieś za pazuchę. Jako 10-latek motorowerem przejechałem 550 km na ukos Polskę – z Podlasia na Śląsk. Wtedy było trochę bezpieczniej, był mniejszy ruch. Z tyłu jechał ojciec na motocyklu a ja z przodu na motorowerze. Byłem zupełnie zmęczony, ostatnie 10 km jechaliśmy bezdrożami w nocy – powiedział prof. Jędrysek.


Jeździł pan także motocyklem po zamarzniętym jeziorze, to chyba nie jest bezpieczne.

 Raz się zdarzyło, że się lód załamywał, ale zdążyłem uciec. Najważniejsze jest zachowanie rozsądku, to ma być zabawa . W motocrossie jeździ się tak, jak by się miało wywrócić ale się nie wywraca. Każdy motocyklista powinien po jeździć na motokrosie żeby mieć wiedzę jak boli wywrotka przy 40 km/h żeby mieć świadomość jak może boleć wywrotka przy 140 – stwierdził gość programu.

Sekretarz Stanu zdradził nam także, że jego dziadek był współpracownikiem Korfantego. – Mam wspólne zdjęcie dziadka z Korfantym. On walczył w 3 powstaniach – oznajmił prof. Jędrysek.

 

godlo_670

Ma Pan w swoim gabinecie piękne godło i krzyż, a nie flagę Unii.

– Służę Polsce, ona mi daje upoważnienie do działania. Jestem katolikiem z dziada pradziada- to dla mnie rzeczy najważniejsze. Jestem głównym geologiem Polski a nie Unii Europejskiej.

 

Co udało się Panu osiągnąć w ministerstwie?

Gdy przyszedłem do ministerstwabył potężny chaos, pole do korupcji. Nie da się wszystkiego zrobić w 4 lata jeśli ktoś w 8 lat niszczył. budowa na ruinach jest zdecydowanie trudniejsza niż budowa od podstaw.

– Na początku 2012 roku mówiłem że nikt nie jest zainteresowany gazem łupkowym. Dziś musimy sprzątać, bo nikt w to nie wierzył, a nie da się tego zrobić szybko. Jest ropa z łupków Polskich. Trzeba tylko wypracować odpowiednie technologie. Są różne opory, grupy interesów, idzie z trudem ale idzie. Są osoby które z chaosu czerpią zyski – oznajmił bohater programu.

prof_ropa_670

 

Ma Pan także zainteresowania literackie.

– Tak piszę wiersze i fraszki. Stosuję tam często sarkazm – moim zdaniem sarkazm jest zdrowym przejawem życia, to daje dystans – stwierdził prof. Jędrysek.

Na zakończenie, bohater programy przekazał widzom TV Republika życzenia:

-Błogosławieństwa, odpoczynku relaksu i sarkazmu. Humor pomaga! – stwierdził prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek.

Źródło: Telewizja Republika
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ