Błędne dane poprawiły bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej ?

Macdriver (Bartek Wawraszko), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

We Wrocławiu niemal codziennie występują awarie tramwajów i autobusów, czy to wskutek złego stanu technicznego wozów czy torowisk. Każdy postój łączy się zakorkowaniem miasta, czasem z ofiarami. Poszkodowani i zdenerwowani pasażerowie zgłaszają roszczenia do MPK i ubezpieczycieli.

Rada Miejska na zakończenie bieżącego roku otrzymała raport o stanie spółki miejskiej MPK, w tym dane z udziałem wypadków taboru miejskiego. Według radnego Marcina Krzyżanowskiego, informacje  były rozbieżne, dlatego w Biurze Prezydenta Wrocławia złożył interpelację z pytaniem, jak to możliwe aby “wykolejenie na ul. Tarnogajskiej w 2015 roku spowodowane było nieprawidłowym stanem technicznym, natomiast w dokumentach z 2017, jest już opisane jako wynik osób trzecich… Podobnie jest z wykolejonymi tramwajami na ulicach: Kosmonautów, Grodzkiej czy Traugutta w 2015. Wtedy tłumaczono nieprawidłowym stanem technicznym ale już w 2017… z winy osób trzecich”.

Oto odpowiedź Jolanty Szczepańskiej Dyrektor Zarządu MPK we Wrocławiu, która w imieniu Pana Prezydenta napisała:

“Przepraszam za przekazanie błędnych danych z kategorii wina a nie przyczyna. Wobec pracownika, który opracował błędne zestawienie dla Pana Radnego zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe”.

To niepojęte, MPK ukarało pracownika za “błędne dane” zamiast osobę odpowiedzialną za stan techniczny wozów i torowisk. Statystyka wypadków z udziałem taboru miejskiego rośnie – o ile w latach ubiegłych przypadało sześć poważnych awarii w miesiącu – teraz jest już ponad osiem, taki  stan mieliśmy na dzień 9 października 2017.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że MPK pozbyło się trzech zajezdni: Tramwajowa Popowice, przy ul.  Legnickiej,  w tym mechaników z warsztatu naprawczego, Grabiszyńskiej i Dąbie. Teraz piętrzą się problemy, które nieudolnie próbuje się ukryć za “błędnymi danymi”. Czy w ten sposób MPK poprawia  bezpieczeństwo pasażerów w komunikacji miejskiej?

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ