Prof. Jędrysek : Polska uzyskała zgodę na pozyskiwanie srebra, miedź i innych metali szlachetnych z dna Oceanu Atlantyckiego

Polska chce pozyskać srebro, miedź i inne metale szlachetne z dna Oceanu Atlantyckiego. Niedawno nasz kraj uzyskał od Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego zgodę na badanie działki położonej w głębinach Atlantyku.

15–letni kontrakt pozwala na przeprowadzenie rozpoznania zasobów, które w przyszłości będzie można wydobyć. Dokument musi jeszcze zostać podpisany przez stronę polską. Prace mają ruszyć wiosną tego roku.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej, zwraca uwagę, że współpraca z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego wpisuje się w politykę rządu.

– W ostatnich dwóch latach udało nam się znacznie wzmocnić pozycję w Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego, która zarządza dnem oceanicznym, koncesjami itd. Wiadomo, że są to bardzo bogate zasoby. My w tej chwili skupiamy się na metalach. Są trzy różne rodzaje złóż. W tej chwili został potwierdzony kontrakt, który musi przejść jeszcze przez rząd. To jest zdobycie dla Polski działki na poszukiwanie potem wydobycie cennych metali m.in: miedzi czy srebra – wyjaśnia prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Obok Polski kontrakty z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego podpisało jeszcze sześć innych krajów na świecie, w tym Chiny, Niemcy czy Rosja.

Jutro w Katowicach odbędzie się kolejna regionalna konferencja poświęcona projektowi Polityki Surowcowej Państwa. Debata rozpocznie się o godz. 10.00 w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. A czemu pan prof. zw. dr hab. Mariusz Orion Jędrysik nie zająknie się o kopalni miedzi z zasobem złota. A prawda eksploatację prowadzą tzw. inwestorzy z Australii, tam także jest srebro. Miedz jest wywożona do Niemiec i tam się oddziela surowce.
    Pomysł z oceanem jest wart funta kłaków. Znajdą inni przejmą działki.
    Polski naród niech zaciska pana będzie balanga. Oszołomy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ