Salon z aneksem – zalety i wady

artykuł sponsorowany

Salon z aneksem to często temat wymagający głębokiego przemyślenia, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Jego utworzenie zawsze wiąże się z pogodzeniem się, z wadami takiej sytuacji. Czy zalety wynagrodzą minusy takiego rozwiązania? Na co trzeba zwrócić uwagę przy tworzeniu salonu z kuchnią?

Salon z kuchnią to pomieszczenie 2w1, w którym część jednego pomieszczenia, często wnęka, pełni funkcję kuchni, a część salonu. Zazwyczaj nie ma między nimi żadnej ściany, ew. istnieje półścianka lub wyspa. Obecnie rozwiązania takie są stosowane często w przypadku niewielkich mieszkań, ponieważ zyskuje się wtedy więcej przestrzeni. Można się z tym spotkać na wielu nowych osiedlach i inwestycjach w starszych dzielnicach np. mieszkaniach na Psim Polu we Wrocławiu, w Ząbkach, Warszawie czy innych miejscowościach. Wiele osób, którym podoba się takie rozwiązanie, stosuje je również w starszym budownictwie, wyburzając ściankę dzielącą te pomieszczenia.

Zalety 2w1

Więcej miejsca

Większa ilość miejsca to pierwsza zaleta połączenia salonu z kuchnią. Nie chodzi tu tylko o kwestię optyki, ale rzeczywiste zyskanie kilku dodatkowych metrów, co pozwala np. kupić większą lodówkę czy poczuć się lepiej mieszkańcom. Jest bardzo dobrą opcją dla niewielkich mieszkań.

Światło dzienne

Kolejnym plusem jest widna kuchnia – często w małych kawalerkach trzeba wybrać pomiędzy ciemną kuchnią a połączeniem jej z salonem. To drugie rozwiązanie jest oczywiście o wiele lepsze, chociażby ze względu na oszczędność prądu.

Oszczędność

Zaletą pomieszczenia 2w1 jest oszczędność miejsca i elastyczność – wystarczy jeden komplet mebli, np. stół i krzesła, który może być swobodnie dzielony między wiele różnych funkcji. Bez konieczności przenoszenia go z salonu do kuchni i odwrotnie, lub też kupowania dwóch kompletów takich samych mebli. Zabawki i różne “salonowe” dodatki można z powodzeniem chować w kuchni.

Swoboda

Większa swoboda domowników to inny przykład korzyści wynikającej z połączenia salonu z kuchnią. Można przemieszczać się w obrębie jednego pomieszczenia, nie tracąc z oczu dzieci, nie przerywając rozmowy ze znajomym itd. W otwartej kuchni z powodzeniem można wspólnie gotować czy plotkować bez dyskomfortu wynikającego z ciasnoty pomieszczenia. To jeden z powodów, dla których pomieszczenia 2w1 przyjęły się także w większych mieszkaniach.

Aranżacja

Kolejną zaletą jest o wiele większa możliwość aranżacyjna. Zastosowanie ciekawych wizualnie mebli, wysp czy ścianek częściowo oddzielających salon od kuchni może z powodzeniem nadać pomieszczeniu niebanalnego wyglądu. Nie trzeba także “upychać” mebli czy rezygnować z części, z nich. Czasem deweloperzy oferują wykończenie w cenie mieszkania (źródło: RynekPierwotny.pl). Warto zastanowić się, czy taka opcja i oferowane rozwiązania będą spełniały nasze oczekiwania.

Ale są też wady…

Pożegnaj prywatność i bałagan

Największą wadą połączenia salonu z kuchnią jest brak prywatności w tym drugim pomieszczeniu. Przy jakiejkolwiek imprezie każdy gość zobaczy wszystko, co domownik będzie przygotowywał w kuchni – włącznie z bałaganem, jaki po sobie zostawi. Wymusza to na mieszkańcach stałe utrzymywanie porządku. W przypadku nieco większych kuchni można postawić częściową ściankę działową, np. z przezroczystego szkła. Niemniej często, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, trzeba też zrezygnować z możliwości przeprowadzania dyskretnych rozmów w tym pomieszczeniu.

Wilgoć i zapachy

Brak oddzielenia tych dwóch pomieszczeń to ciągłe rozprzestrzenianie się zapachów oraz wilgoci. Nie zawsze pomogą tu okapy i wietrzenie. Zapach może utrzymywać się nawet do kilku godzin. Do tego dochodzą szkody, jakie wilgoć może wyrządzić sprzętom, meblom, obiciom, ścianom. Jeśli ktoś zdecyduje się na pomieszczenie 2w1, warto zastosować specjalne farby, a także wybierać bardziej odporne materiały, z których robi się meble czy elektronikę.

Dostęp dla wszystkich

Czasem niekoniecznie chcielibyśmy, aby ktoś miał swobodny dostęp do naszej kuchni. Mowa tu przede wszystkim o dzieciach, które mogą sięgnąć po ostre przybory kuchenne. W tym przypadku nie ma niestety dobrego rozwiązania, które zapobiegłoby tego typu sytuacjom. Podobnie jest, kiedy w domu są zwierzęta. Częściowym rozwiązaniem może być skorzystanie z rozwiązań zapobiegających np. otwieraniu szafek.

Aranżacja

Wystrój wnętrza również może stanowić problem. Widoczność kuchni powoduje, że właściciele przywiązują większą wagę do jej wyglądu, a co za tym idzie, nie zawsze kierują się praktycznością. Dobór materiałów na podłogi czy mebli jest podyktowane wyglądem, a nie dopasowane do przeznaczenia kuchni. Może okazać się to kosztowne, nawet jeśli nie natychmiast, to w dłuższej perspektywie, kiedy potrzebna będzie renowacja.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ