Wymieniać czy naprawiać? Co zrobić z zepsutym silnikiem?

artykuł sponsorowany

Na pytanie postawione w tytule nie ma, niestety, jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia, typu jednostki napędowej, modelu oraz wieku auta. Przede wszystkim zaś należy wziąć pod uwagę opłacalność każdego z tych dwóch rozwiązań.

Dlaczego silnik się psuje?

Silnik, jako jeden z najmocniej eksploatowanych elementów każdego auta, narażony jest na całą masę uszkodzeń. Jak wyjaśnia Tomasz Ostrowski, ekspert odpowiedzialny za oleje samochodowe w sklepie Ucando.pl„Wiele awarii wynikających z zatarcia silnika to przede wszystkim wina samych kierowców, którzy zbyt rzadko decydują się na wymianę oleju lub kupują olej z niepewnego źródła w niezwykle atrakcyjnej cenie. Oprócz tego mamy do czynienia głównie z uszkodzeniami powodowanymi nadmierną eksploatacją oraz ukrytymi wadami fabrycznymi”.

W wielu przypadkach, zanim dojdzie do poważnej awarii, silnik wysyła nam różne sygnały świadczące o tym, że dzieje się z nim coś złego. Bywa jednak i tak, że do uszkodzenia dochodzi nagle – w trakcie jazdy rozlega się głośny i nieprzyjemny chrobot, z silnika zaczynają wylewać się strugi oleju, a przednią szybę zasnuwają kłęby błękitnego dymu. Po odholowaniu auta do warsztatu dowiadujemy się, że „korba wyszła bokiem” i usunięcie awarii wymaga gruntownego remontu lub wymiany silnika. I pytanie, co wybrać?

Kiedy warto naprawiać uszkodzony silnik?

Przede wszystkim wówczas, gdy jest to faktycznie opłacalne. A nie zdarza się to często, ponieważ w większości przypadków naprawa silnika po większej awarii wiąże się z kosztem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu i więcej tysięcy złotych. W zasadzie eksperci radzą, aby na naprawę poważnie uszkodzonej jednostki napędowej decydować się jedynie wówczas, gdy zdobycie nowego (lub używanego) silnika graniczy z niemożliwością, bądź też koszt jego sprowadzenia znacznie przewyższy koszty naprawy.

Kiedy należy wymieniać silnik na nowy?

Wymiana zepsutego silnika na nowy jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia uzyskanych korzyści, jednak przed częstym stosowaniem podobnego rozwiązania skutecznie powstrzymać może nas jego cena. Koszt nowego silnika wraz z montażem bywa różny, ale zwykle i tak przekracza wartość kilkuletniego samochodu. Zasada ta dotyczy nie tylko popularnych aut ze średniej i niskiej półki, ale również luksusowych limuzyn. W przypadku tych ostatnich nowy silnik to nawet ok. 2/3 ceny nowego samochodu.

Ratunkiem w tej sytuacji jest natomiast wymiana zepsutego silnika na silnik używany. Operacja ta bywa wprawdzie nieco ryzykowna, za to wyraźnie korzystniejsza pod względem finansowym, ponieważ używane silniki bywają kilkunastokrotnie tańsze niż nowe.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ