Wspominamy bohaterów: Prażuch Julian

Prażuch Julian

Prażuch Julian (1907 -1969), ps. Świt, nauczyciel, oficer rez. piech. WP. Żołnierz ZWZ/AK, działacz WiN 

Walczył w czasie napaście Niemiec na Polskę. W konspiracji na terenie Obwodu ZWZ/AK Tarnów w Okręgu Kraków ZWZ/AK od 1940, w tym samym roku w październiku do lutego 1943 był członkiem sztabu Komendy Obwodu ZWZ/AK Tarnów. Następnie od marca 1943 do 1944 k-dt Placówki AK Tarnów krypt. „Tekla”. W styczniu 1945, po rozwiązaniu AK, nie ujawnił się. Zamieszkał w Tarnowie i pracował w swoim zawodzie, jako nauczyciel gimnazjalny.

W strukturach Brygad Wywiadowczych WiN Okręgu Kraków, zaczął działać w lutym 1946, pełnił tam funkcję szefa propagandy w BW na Inspektorat Tarnów BW-WiN. Utrzymywał kontakty z M. Kowalskim „Swoboda” z-cą szefa propagandy Obszaru Południowego BW-WiN.

Prażuch został zatrzymany przez UB 08 sierpnia 1946 w Tarnowie. Poddany ciężkiemu śledztwu. Był zmuszany do składania zeznań przeciwko sobie. 27 września 1946 Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na dożywotnie więzienie. Jednoczenie zastosował amnestię. W rezultacie siedział 15 lat.  Na wolność wyszedł 15 maja 1954. Ale nie mógł wrócić do zawodu nauczycielskiego, bo komuniści pozbawili go praw.

Przez długi okres czasu musiał się meldować na UB. Był inwigilowany oraz usiłowano go zwerbować do pracy agenturalnej, ale nie uległ presji UB/SB. Przez 10 lat był obserwowany i szykanowany, odczuł z rodziną boleśnie psychiczny terror. Liczni informatorzy zwerbowani „pod niego” donosili, że jest nieufny i ostrożny, i poglądów z pewnością nie zmienił. Dopiero w 1964 jego akta przekazano do archiwum.

źródło: stankiewicze.com

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj