Krzeszów: W maju 25. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej a w czerwcu Zespół Śląsk i Józef Skrzek

MP Ks. Marian Kopko

Prezydent RP Andrzej Duda objął Patronatem Honorowym jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie. Odbędzie się w dniach 11 – 13 maja 2018 roku w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Festiwal na początku odbywał się w Polkowicach, gdzie Ks. Marian Kopko budował kościół w Polkowicach. Było 16 edycji a na pierwszą przyjechało aż 2500 uczestników. Kiedy został proboszczem i kustoszem sanktuarium w Krzeszowie, festiwal przeniósł do Sanktuarium, było to w 2009 roku.

Srebrny Jubileuszowy koncert obędzie pod hasłem 100 lat Odzyskania Niepodległości przez Polskę, mówi Ksiądz Marian Kopko Proboszcz i Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Tym samym wpiszemy się taką piękną rocznicą w masz festiwal. Uważam, że jest on winnym krzewem. Szerzy kulturę śpiewania a Święty Augustyn powiedział kto śpiewa, ten się dwa razy modli. Wobec tego, że ten rok jest rokiem szczególnym – 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości – to chcemy w sposób szczególny zamanifestować naszą miłość do Ojczyzny i polskiej tradycji. Dlatego każdy z uczestników wykona dwa utwory. Jeden, ku czci Matki Bożej a drugi utwór musi być patriotyczny, żołnierski, związany z tą piękną rocznicą.

Liczba samych uczestników festiwali zmienia się. Od kilku lat średnio zgłasza się od 200 do 300 dzieci i młodzieży a dla każdego nasi darczyńcy mają jakieś drobiazgi, mówi Ks. Kopko

Tradycyjnie proponuję im udział w kolejnej edycji festiwalu a oni chętnie przyjeżdżają, ponieważ dobrze się u nas czują. Chcą zaprezentować swoje umiejętności. Poziom coraz bardziej sobie zawyżają ale to dlatego, że mają dobrych pedagogów – są zorganizowani najczęściej  przy ośrodkach kultury i scholach przy parafiach.

Komisja Konkursowa rokrocznie wybiera najlepszy utwór, solistę czy zespół dziecięcy lub młodzieżowy a my mamy dla nich specjalne nagrody. Niezależnie od nagrodzonych, każdy uczestnik wyjeżdża od nas z jakimś upominkiem a dbają o to nasi dobrodzieje.

Poseł Marzena Machałek oraz Senator Dorota Czudowska od wieli lat świętują razem wami ale przyjeżdżają też inni posłowie i senatorowie, jeśli w tym czasie nie mają posiedzeń i obowiązków.

I włączają się chętnie do zabawy. Śpiewają razem z uczestnikami konkursu. W tym roku po raz pierwszy zmienimy naszą formułę i rozdamy specjalny śpiewnik z piosenkami patriotycznymi, wojskowymi i ludowymi. To będzie w trzecim dniu naszego festiwalu i zaśpiewamy razem z zespołem ROTA – zespołem rezerwy żołnierzy ze Złotoryi.

Pomimo, że festiwal trwa trzy dni, to w 100-lecie Odzyskania Niepodległości będzie przedłużony na czerwiec. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przyjedzie do nas 9 czerwca a 30 czerwca Józef Skrzek. To będą dwa niezwykłe wydarzenia artystyczne. Zdradzę, że Multiinstrumentalista i Kompozytor wykorzysta nasze barokowe organy.

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM Polska Miedz

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ