Wspominamy bohaterów: Marian Pluciński – brał udział w wojnie obronnej, 20 września został wzięty do niewoli, z której zbiegł.

Marian Pluciński

Marian Pluciński (1912-1946), ps. Mścisław, Jan Górski. Żołnierz AK, dowódca 4. szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK. Poliglota (angielski, niemiecki, greka , łacina).

Brał udział w wojnie obronnej, 20 września został wzięty do niewoli, z której zbiegł. Wkrótce działał w konspiracji – Wileńskim Okręgu SZP, ZWZ, AK.

W marcu 1944 został dowódcą 3 plutonu 1 kompanii szturmowej 5 Brygady. Od lipca ’44, po rozwiązaniu Brygady, działał w Puszczy Augustowskiej, potem na Wileńszczyźnie. Przez cztery miesiące, dowodził oddziałem samoobrony, który chronił ludność przed terrorem NKWD. Było to od sierpnia do listopada 1944, niedaleko Wilna.

W 1945 (kwiecień/wrzesień) dołączył do odtworzonej 5 Brygady Wileńskiej AK jako dowódca 4 szwadronu. Pełnił tę funkcję do demobilizacji Brygady 1945, utrzymując nadal kontakt organizacyjny z mjr „Łupaszką”. Walczył z okupantem sowieckim i wykonującymi rozkazy polskimi politrukami wykonywał wyroki śmierci na kilkunastu agentach NKWD i UB.

Został aresztowany przez UB 21 kwietnia 1946 na skutek donosu a 25 czerwca 1946 Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku, po bardzo ciężkim śledztwie skazał go na karę śmierci. W dokumentach Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego czytamy Mścisława cechowałenergiczny, odważny, bandycki upór„. Wyrok wykonano 28 czerwca w białostockim więzieniu. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie został pochowany.

Marian Pluciński  był odznaczony Krzyżem Walecznych (1945). Prezydent RP Lech Kaczyński 9 listopada 2007 pośmiertnie odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: pl.wikipedia.org

fot. Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku praca zbiorowa Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN

Artykuł powstał dzięki pomocy Gminy Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj