Radny Mieszkała : komisarz nie poradzi sobie z skonsolidowanym zadłużaniem budżetu Wrocławia i spółek

dr Krystian Mieszkała

Dr Krystian Mieszkała – prawnik i ekonomista, radny PiS w rozmowie z Dodatkiem Dolnośląskim wyjaśnia, dlaczego urzędnicy prezydenta Rafała Dutkiewicza informują opinię publiczną o rzekomo świetnym stanie miejskiej budżetu.

Wrocławski magistrat chwali się osiągnięciami związanymi z oddłużaniem miasta. Pan te wyniki kwestionuje i mówi, że zobowiązania wymagają 6 mld a nie 3 mld zł. Czy można polemizować z liczbami?

Z liczbami się nie dyskutuje, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ratusz podaje „wyczyszczony” wynik budżetu, a zapomina – pewnie przez przypadek – podać wyniki spółek miejskich. Jeśli zsumujemy wynik budżetu i wyniki finansowe spółek to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Można zasugerować taką hipotezę, że Wrocław nie wypracowałby nadwyżki operacyjnej, a skonsolidowany poziom zadłużenia nie pozwoliłby uchwalić budżetu. Na marginesie dodam, że na sesji wielokrotnie wnioskowałem do władz Wrocławia o  skonsolidowanie budżetu Wrocławia z wynikami spółek miejskich. Bo gdy ja to zrobię to zapewne ratusz stwierdzi, że nie mam racji.

Jeżeli spółki zostałyby zlikwidowane wówczas do miasta musiałby wejść komisarz?

Mówinie, że można zlikwidować spółki miejskie to błąd. Z powodu nadmiernego zadłużenia miasta i spółek nie można byłoby uchwalić budżetu. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna i nawet komisarzowi nie udałoby się pomóc. Można rozważyć, co się stanie, jeśli pozostawimy jedną spółkę i w niej kumulujemy zadłużenie. Przepisy prawa nie przewidują procedury w której z długu 2,8 miliarda robi się 6 mld ponieważ teoretycznie nigdy takie miasto jak Wrocław nie powinno przekroczyć 3,5 miliarda zadłużenia. Niesyty władze omijają limity zadłużenia poprzez zaciągnie zobowiązań przez spółki i warto się zapytać pana prezydenta co zamierza z tym zrobić. I czy w ogóle dostrzega ten problem…

Dodatek Dolnośląski Gazeta Polska Codziennie

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Co należy zrobić z ekonomicznymi ,,oszustami ” z władz miasta.legalnie radni pełnia funkcje – długi powstałe również są legalnie przez nich zaklepane poprzez przegłosowanie idiotycznego budżetu.W przypadku wystąpienia braku pieniędzy na wypłaty urzędnikom , na utrzymanie szkół i wielu innych podmiotów opłacanych z budżetu gminy należy pilnie nałożyć na gawiedź gminy kontrybucję celem szybkiego pozyskania pieniędzy na spłatę długów z których w sposób bezmyślny poprzez urzędników korzystali.Zapewne wyraz ,,kontrybucja” kojarzy się wam z okupantem , nic nie szkodzi będziecie bardziej zdeterminowani w spłacie długów z których sami korzystaliście całymi latami.Powiecie niektórzy że to sprzeczne z konstytucją?- nic bardziej mylnego sprzeczne było dojenie budżetu gminy z pieniędzy których nie było- władcy gminy pożyczali od wszystkich gdzie się dało.Wszystkich prezydentów i burmistrzów za taki budżet powinno się wsadzić na dożywocie z obowiązkiem odpracowania tego finansowego draństwa którego narobili narażając wiele innych firm na upadłość.Macie czas na przemyślenie – do końca kadencji tylko dwa lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ