Radni PiS-u z komisji rewizyjnej są przeciwko udzieleniu absolutorium prezydentowi Wrocławia z wykonania budżetu za 2017 r. Dlaczego?

foto: Maciej Rejfur

Przypomnijmy, że  niedawno Skarbnik Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Marcin Urban przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu. Jak stwierdził – spadło zadłużenie miasta. Podczas konferencji podkreślił również, że to był dobry budżetowo rok i inne miasta mają czego zazdrościć Wrocławiowi.

– Drugi rok z rzędu mamy nadwyżkę budżetową, a zadłużenie miasta spadło o 90 mln zł. To pokazuje, że nasz wieloletni plan finansowy jest konsekwentnie realizowany –zaznaczył Marcin Urban. Według wyliczeń urzędników nadwyżka budżetowa wyniosła 9,8 mln zł przy początkowo planowanym deficycie na 175 mln zł.

Przedwczoraj miejscy radni dyskutowali podczas komisji rewizyjnej o budżecie za 2017 r. I wygląda na to, że radni PiS podczas sesji w kwietniu będą głosować przeciwko udzieleniu absolutorium prezydentowi Wrocławia.

Radna z komisji rewizyjnej Grażyna Kordel zaznacza, że co prawda miasto wykazuje zysk, ale niektóre miejskiej spółki, jak np. MPK zakończyły rok zdecydowanie pod kreską. – We Wrocławiu mogło powstać wiele ważnych i potrzebnych mieszkańcom inwestycji, gdzie czas mogliby spędzać seniorzy, młode mamy ze swoimi pociechami czy młodzież szkolna. Sposób zarządzania miastem najlepiej widać na przykładzie nieruchomości po liceum nr 5, które mają być sprzedane. Tymczasem można te obiekty przecież zagospodarować z przeznaczeniem dla mieszkańców. Jeżeli Wrocław ma się rozwijać poprzez sprzedaż gruntów z przeznaczeniem dla deweloperów pod biurowce, które później stoją puste to nie powinniśmy się na to godzić – zaznacza radna Grażyna Kordel.

Podobnego zdania jest radny dr Krystian Mieszkała.

– Udzielnie absolutorium prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi jest sprawą złożoną i z formalnego punku widzenia radni powinni zagłosować za. Wynika to z faktu, że budżet został zrealizowany zgodnie z planem i miasto spełniło wszystkie wymogi przywdziane prawem tj. uzyskało nadwyżkę operacyjną oraz nie przekroczyło limitu zadłużenia – mówi radny dr Krystian Mieszkała. – Warto jednak wyraźnie podkreślić, że rzeczywista kondycja finansowa Wrocławia różni się od stanu finansów wykazanych w budżecie. Budżet nie obejmuje finansów spółek miejskich, a to w nich można kumulować niewygodne wydatki oraz zadłużanie. Ratusz podaje wyczyszczony wynik budżetu, a zapomina – pewnie przez przypadek – podać wyniki spółek miejskich. Jeśli zsumujemy wynik budżetu i wyniki finansowe spółek to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Można zasugerować taką hipotezę, że Wrocław nie wypracowałby nadwyżki operacyjnej, a skonsolidowany poziom zadłużenia nie pozwoliłby uchwalić budżetu. Zatem prowadzi to do wniosku nie spełniono warunków niezbędnych do udzielenia absolutorium – uważa radny i deklaruje, że zagłosuje przeciw udzieleniu absolutorium.

 

Dodatek Dolnośląski

GPC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj