Dolny Śląsk liderem karuzeli VAT. Dr Mieszkała: to największy grzech rządów PO-PSL, które przymykały oko na ten proceder.

foto: Maciej Rejfur

Bezpośrednio po świętach złożymy w Sejmie projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. nieprawidłowości wokół podatku VAT – zapowiedział poseł PiS Marcin Horała. Dzięki temu opinia publiczna będzie mogła się dowiedzieć, jak to się stało, że za rządów PO-PSL budżet państwa narażono na straty rzędu 250 mld zł. Mafie VAT-owskie sprawnie działają też na Dolnym Śląsku. 

Jak powiedział podczas konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro, liczba oskarżonych w sprawie wyłudzeń podatku VAT wzrosła trzykrotnie w porównaniu do 2015 r. Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że w 2015 r. było to 329 osób, a w tej chwili jest to prawie 900 osób oskarżonych.

– Liczba podejrzanych, tymczasowo aresztowanych, wzrosła przeszło trzykrotnie, z 160 do 540 osób tymczasowo aresztowanych. Jeśli popatrzymy na wartość mienia zabezpieczonego w związku z postępowaniami VAT, to wzrosła z 200 miliona do miliarda złotych, czyli jest to pięciokrotny wzrost kwot zajętych – mówił.

Na Dolnym Śląsku prowadzonych jest kilka śledztw dotyczących gigantycznych wyłudzeń VAT-u o których informowały media w całej Polsce. Nie dalej niż w lutym tego roku Centralne Biuro Śledcze Policji z Wrocławia informowało o kolejnej realizacji w sprawie jednego z największych wyłudzeń podatku VAT. W wyniku działalności tej przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł być uszczuplony o przynajmniej 800 mln zł. W wyniku intensywnej pracy śledczych dotychczas ustalono i zabezpieczono w tej sprawie nieruchomości i ruchomości m.in. dwie lokomotywy oraz pieniądze, należące do podejrzanych o łącznej wartości 263 mln zł.

Z kolei pół roku temu Prokuratura Regionalna we Wrocławiu informowała nas o ok. 20 śledztwach związanych z wyłudzaniem podatku VAT i kolejnych ponad 70 prowadzonych w naszym regionie. Pod lupę śledczych w tych postępowaniach trafiło prawie 400 osób. Kilkanaście dni temu Prokurator Okręgowy w Legnicy skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2010 – 2012 w Legnicy, Warszawie, Gdańsku i innych miejscowościach, dokonując fikcyjnego obrotu olejem napędowym, spowodowała uszczuplenie w budżecie Skarbu Państwa podatku VAT w łącznej kwocie ponad 67 mln zł.

Jak mówi „Dodatkowi Dolnośląskiemu” dr Krystian Mieszkała prawnik i ekonomista, wyłudzenia podatku VAT to największy grzech rządów PO-PSL, które przymykały oko na ten proceder.

 – Sama karuzela podatkowa jest procesem w którym występuje szereg podmiotów bardzo często mających siedzibę poza Polską. Podmioty te dokonują między sobą fikcyjne operacje tj. w rzeczywistości nie dokonują świadczenia usług lub dostawy towarów, a mimo to wystawiają faktury, wskazując podatek VAT do zwrotu – tłumaczy dr Krystian Mieszkała. – W ten sposób w bardzo krótkim czasie można wyłudzać ze skarbu państwa milionowe kwoty.  Najczęściej firmy, które występowały o zwrot były zarejestrowane na tzw. słupy czyli fikcyjne osoby – np. na bezdomnych, którzy nie posiadali majątków, a faktur i wyłudzanych kwot nawet nie widzieli na oczy. Nie było zatem możliwości egzekwowania poniesionych w ten sposób strat. Innym przejawem patologii przy wyłudzeniach VAT-u  był układ korupcyjny w którymi skorumpowany urzędnik skarbowy celowo nie kontrolował podatnika przez 5 lat. Po tym czasie zgodnie z prawem nie można było odzyskiwać wyłudzonych pieniędzy. – Warto zauważać, że sektorem gdzie dokonywano miliardowych wyłudzeń był sektor paliowy dlatego obecny rząd wprawił bardzo skuteczny środek zaradczy czyli pakiet paliwowy – dodaje Krystian Mieszkała.

Dodatek Dolnośląski GPC

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Mnie się wydaje, że jest to fałszowanie rzeczywistości. Czy poprzez Państwo, czy samorzutnie, dokonywał się wtórny podział dochodu narodowego. Nic nie zginęło.A może, dzięki karuzeli VAT, jesteśmy krajem atrakcyjnym do inwestowania?

    • Panie Zbigniewie. Są granice wmawiania sobie że czarne jest białe. Właśnie je Pan przekroczył. By to zrozumieć proszę przeczytać swój wpis komuś na głos.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ