Kolejny sukces Morawieckiego! MOODY’S: Do 2019 r. dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 49 proc. PKB


Do 2019 r. dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 49 proc. PKB – prognozuje w swoim raporcie agencja ratingowa Moody’s. Według niej, relacja długu do PKB Polski będzie spadać z uwagi na mocniejszą od oczekiwań sytuację fiskalną oraz sprzyjające otoczenie gospodarcze.

Wstępne dane GUS za 2017 r. wskazują, że dług publiczny naszego kraju wyniósł 50,6 proc. PKB. Rok wcześniej sięgał z kolei 54,2 proc. PKB.

Prognozy Moody’s dotyczące dalszego jego spadku to kolejne potwierdzenie, że nasza gospodarka ma się coraz lepiej – mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

– To jeszcze raz potwierdza optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, ale także ciągłej poprawy ściągalności podatków. Na tym tle lata władzy PO-PSL to niestety lata zmarnowane. Gdyby działania uszczelniające prowadzono w owym czasie, 8 lat wcześniej, budżet państwa byłby bogatszy przynajmniej o 250, a może nawet 300 mld zł. To by były pieniądze, za które można by wybudować tysiące kilometrów nowych dróg ekspresowych albo finansować program Rodzina 500 plus przez przynajmniej 10 lat – tłumaczy Zbigniew Kuźmiuk.

W ubiegłym miesiącu agencja Moody’s nie dokonała przeglądu ratingu Polski, w związku z czym pozostał on na poziomie A2 z perspektywą stabilną.

Według dr Krystiana Mieszkały spadek zadłużenia sektora finansów  publicznych wynika m. in z:

  konsekwentnej polityki ograniczania zbędnych wydatków publicznych  oraz  z  uszczelnienia systemu podatkowego

Moody’s ocenia wiarygodność kredytową naszego kraju najwyżej spośród trzech największych agencji ratingowych.

Według Fitch, rating Polski to A-, natomiast w ocenie Standard & Poor’s sięga on poziomu BBB+.  Perspektywy obu ocen są stabilne.

źródło: radiomaryja.pl / wdolnymsląsku.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ