Msza Święta w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej


Życzmy sobie bracia i siostry, abyśmy z każdej lekcji historii wyprowadzali właściwe wnioski, abyśmy stali się promotorami budowy nowego świata, opartego na miłości i jedności, powiedział bp Jacek Kiciński do wiernych w czasie obchodów 78. rocznicy w kościele garnizonowym.

Wrocławianie, młodzież szkolna, władze samorządu wojewódzkiego i miejskiego oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich złożyli dzisiaj ofiarę Mszy Świętej w intencji pomordowanych 78 lat temu żołnierzy i cywilów w obozach Starobielska, Ostaszkowa i Katynia.

MP

Koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył bp Jacek Kiciński. Biskup powiedział, że Katyń dla Polaków jest symbolem i rzeczywistością, która dokonała się w życiu naszego narodu. I ona przypomina nam o tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.

Z jednej strony wspominamy dramat Katynia, z drugiej   dziękujemy Panu Bogu za ofiarną służbę tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że historia naszej ojczyzny wpisuje się w bożą historię zbawienia. Zapisane często krwawymi literami życia ludzkiego. Jako naród polski doświadczamy szczególnie bożej opieki i bożego prowadzenia. Jesteśmy świadkami wielkich dzieł Boga o których zapomnieć nie można: Chrzest Polski, Śluby Jana Kazimierza, odzyskanie niepodległości, Cud nad Wisłą, Śluby Jasnogórskie czy ostatnio Zawierzenie Fatimskie.

(…) Naszym powołaniem jest budować kulturę miłości, szacunku i godności życia każdego człowieka. Potrzeba nam dziś dostrzegać boże działanie w świecie. Potrzeba nam pomnażać wzajemną miłości i wchodzić w głębię naszego serca, by rozeznać to, co jest dobre.

Poczty sztandarowe, delegacje samorządu wojewódzkiego i miejskiego oraz  uczestnicy uroczystej Mszy Świętej przeszli do Parku im. Juliusza Słowackiego.

MP

Pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyła się dalsza ceremonia upamiętniająca sowiecką zbrodnię sprzed 78 lat i katastrofy smoleńskiej. Delegacje wszystkich stanów złożyły wieńce, odbył się apel poległych. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddali salwę honorową.

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ