Dr Mieszkała: Zapowiedziana przez Premiera obniżka podatku CIT może pobudzić rozwój polskich firm


Premier Morawiecki zapowiedział obniżkę CIT dla małych firm z 15 proc. do 9 proc., Zmiana ma pomóc polskim przedsiębiorcom oraz zachęcić ich do rozwoju.  Czy ta obniżka wpłynie negatywnie na dochody budżetowe? Pytamy eksperta.

Prawnik i ekonomista dr Krystian Mieszkała uważa, że zapowiedziana obniżka podatku CIT może pobudzić rozwój polskich firm  a ubytek dochodów budżetowych spowodowany niższą stawką będzie zrekompensowany nowymi wpływami podatkowymi. Zmiana może doprowadzić do zaprzestania rejestrowana firm przez polskich przedsiębiorców za granicą np. w Czechach. A to spowoduje wzrost podatników w Polsce i tym samym wzrost dochodów budżetowych. Obniżka podatku może również skłonić zagranicznych inwestorów do wykazania i opodatkowania dochodów w Polsce.

Węgry i Czechy już od lat zachęcają europejskich przedsiębiorców do opodatkowania swoich dochodów w tych krajach. Na Węgrzech jest 9 proc. CIT, a Czechy oferują 15 proc. podatek od dywidendy – mówi nam dr Krystian Mieszkała.

Warto odnotować poziom stawek w innych krajach : w Danii – 22 proc.,  w Czechach  19 proc, w Rumunii – 16 proc, w Niemczech 15 proc  Cypr – 12,5 proc,  Bułgaria – 10 proc.

Zaproponowana zmiana  może być  korzystna dla przedsiębiorców i jak się może okazać również dla budżetu Państwa.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ