Banaś: Działania rządu PO-PSL zachęcały wręcz przestępców do wyłudzania podatku VAT


Za czasów rządów PO-PSL wyłudzanie milionów z podatku VAT nie było nawet traktowane jako przestępstwo, ale wykroczenie. To jest rzecz patologiczna, która wręcz zachęcała przestępców do takich działań. (…) Zaraz po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę prawo to zostało zmienione i za wyłudzenia grozi kara do 25 lat więzienia – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

1 marca 2017 r. została utworzona Krajowa Administracja Skarbowa w miejsce działających dotychczas struktur: administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Po ponad roku funkcjonowania KAS widać, że ta reforma była konieczna – powiedział Marian Banaś.

– Bez reformy skarbowej nie mielibyśmy w budżecie państwa takich dochodów, jakie dziś odnotowujemy. Liczby nie kłamią. W 2017 r. budżet państwa zyskał 42,5 mld zł, z czego 30 mld zł z samego podatku VAT. To są pieniądze, które do budżetu bez reformy by nie wpłynęły – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Należy wskazać, że w latach 2005-2007, kiedy Prawo i Sprawiedliwość rządziło w Polsce, też poczyniliśmy działania mające na celu konsolidację służb skarbowych – dodał.

– Projekt konsolidacji administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej został przygotowany, ale na skutek tego, że władzę przejęła później inna opcja polityczna, ta reforma nie została podjęta. Znowu trzeba się odnieść do liczb: na przestrzeni 8 lat rządów PO-PSL budżet państwa stracił co najmniej 262 mld zł. Te pieniądze mogły być wydane np. na autostrady, różne programy socjalne i być bardzo mocnym motorem rozwoju gospodarki w Polsce. Niestety tak się nie stało. Te pieniądze, zamiast w budżecie, znalazły się na kontach różnych mafii, które działały sobie swobodnie na terenie Polski przez 8 lat rządów PO-PSL. Pod koniec ich rządów luka podatkowa wyniosła prawie 26 proc. Dla porównania, w Polsce na dzień dzisiejszy luka podatkowa wynosi niecałe 14 proc. Widać więc, jak daleko zaszliśmy w jej likwidacji. W Unii Europejskiej wynosi ona 15-16 proc. Jesteśmy zatem poniżej średniej europejskiej, a zrobiliśmy to praktycznie w ciągu roku – podkreślił Marian Banaś.

Szara strefa nadal niestety istnieje, ale na pewno nie w takiej skali, jak miało to miejsce w latach 2007-2015 – powiedział gość „Rozmów niedokończonych”.

Działania rządu PO-PSL zachęcały wręcz przestępców do wyłudzania podatku VAT – wskazał szef KAS.

– Za czasów rządów PO-PSL wyłudzanie milionów z podatku VAT nie było nawet traktowane jako przestępstwo, ale wykroczenie. To jest rzecz patologiczna, która wręcz zachęcała przestępców do takich działań. Jeżeli za wyłudzenie wielomilionowych kwot nie grozi więzienie, to – zdaniem przestępców – można było podejmować działania i szybko się bogacić. Zaraz po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę prawo zostało zmienione. Minister Ziobro dokonał zmiany w Kodeksie karnym. Dzisiaj oszukiwanie budżetu państwa na kwoty ponad 10 mln zł jest traktowane jako przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 25 lat – podkreślił Marian Banaś.

Jak mówi „Dodatkowi Dolnośląskiemu” dr Krystian Mieszkała prawnik i ekonomista, wyłudzenia podatku VAT to największy grzech rządów PO-PSL, które przymykały oko na ten proceder.

 – Sama karuzela podatkowa jest procesem w którym występuje szereg podmiotów bardzo często mających siedzibę poza Polską. Podmioty te dokonują między sobą fikcyjne operacje tj. w rzeczywistości nie dokonują świadczenia usług lub dostawy towarów, a mimo to wystawiają faktury, wskazując podatek VAT do zwrotu – tłumaczy dr Krystian Mieszkała. – W ten sposób w bardzo krótkim czasie można wyłudzać ze skarbu państwa milionowe kwoty.  Najczęściej firmy, które występowały o zwrot były zarejestrowane na tzw. słupy czyli fikcyjne osoby – np. na bezdomnych, którzy nie posiadali majątków, a faktur i wyłudzanych kwot nawet nie widzieli na oczy. Nie było zatem możliwości egzekwowania poniesionych w ten sposób strat. Innym przejawem patologii przy wyłudzeniach VAT-u  był układ korupcyjny w którymi skorumpowany urzędnik skarbowy celowo nie kontrolował podatnika przez 5 lat. Po tym czasie zgodnie z prawem nie można było odzyskiwać wyłudzonych pieniędzy. – Warto zauważać, że sektorem gdzie dokonywano miliardowych wyłudzeń był sektor paliowy dlatego obecny rząd wprawił bardzo skuteczny środek zaradczy czyli pakiet paliwowy – dodaje Krystian Mieszkała.

 

– Z chwilą, kiedy PiS objął władze w Polsce skończyły się czasy państwa teoretycznego, a nastały czasy państwa faktycznego, silnego. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy państwem, z którym się liczą nasi obywatele, jak również zagranicą – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

źródło: radiomaryja.pl / GPC/ wdolnymslasku.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ