OSTATNI DZIEŃ SKŁADANIA WNIOSKÓW O ROZLICZENIE PIT PRZEZ URZĄD SKARBOWY

podatki.jpg

Roczne zeznanie podatkowe możemy  rozliczyć w Urzędzie Skarbowym. Z rozwiązania  mogą skorzystać osoby uzyskujące dochody wyłącznie od płatników – także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe. Dla państwa oznacza to także cięcie kosztów, m.in. na druku papierowych formularzy.

Dr Krystian Mieszkała podkreśla że,

ułatwienie dotyczy podatników uzyskujących dochody tylko za pośrednictwem płatników np. umowa o pracę, zlecenie, dzieło (prawa autorskie). Jeżeli podatnik uzyskuje również dochód, który musi opodatkować samodzielnie wówczas nie może wnioskować do urzędu skarbowego o rozliczenie podatkowe.

Ważne: Podatnik musi wypełnić elektroniczny wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem portalu podatkowego. W przyszłości będzie to możliwe również za pośrednictwem banku, w którym mamy konto.

Należy zachować termin złożenia wniosku  tj. do dnia 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

 przekroczenie tego terminu spowoduje brak możliwość skorzystania z rozliczenia przez urząd skarbowy

– dodaje dr Krystian Mieszkała

Urząd skarbowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia 15 marca roku następującego po roku podatkowym, informuje podatnika, na adres poczty elektronicznej wskazany we wniosku, o udostępnieniu na portalu podatkowym zeznania za rok podatkowy.

Podatnik w całości akceptuje albo odrzuca zeznanie udostępnione na portalu podatkowym. Akceptacja zeznania w całości oznacza jego złożenie. W przypadku odrzucenia lub braku akceptacji  zeznania podatnik składa zeznanie na  dotychczasowych zasadach,

Ważne: dopiero akceptacja zeznania jest rzeczywistym rozliczeniem podatkowym

Ministerstwo Finansów przewiduje, że w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników. Budżet przez następne sześć lat ma w ten sposób zaoszczędzić ok. 20 mln zł.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ