Grażyna Najnigier: Kobiety dolnośląskiej Solidarności na murach więzienia


Po wprowadzeniu stanu wojennego wszystkie areszty i cele szybko zapełniły się nowymi “przestępcami”. Wrogami władzy ludowej byli opozycjoniści, którzy “prowadzili działalność organizacyjną, propagandową i szkoleniową sprzeczną z interesami PRL godzącą w podstawy ładu społecznego, w porządek prawny i publiczny”. Wśród prowadzących nielegalną działalność była Grażyna Najnigier, wówczas studentka Politechniki Wrocławskiej.

Najnigier siedziała w areszcie na ul. Łąkowej, później w celi na Kleczkowskiej. 17 stycznia 1982 razem z innymi kobietami z Wrocławia i Dolnego Śląska została wywieziona do ośrodka internowania w Gołdapi.

To dzięki jej staraniom 7 maja 2018 roku (poniedziałek), o godz. 14:00 przy bramie głównej Zakładu Karnego przy ul. Reymonta 7, zostanie odsłonięta już trzecia pamiątkowa tablica poświęcona kobietom Solidarności. W ubiegłym roku podobne uroczystości odbyły się w Warszawie i w Toruniu.

Niezupełnie tak było, muszę uściślić informacje. Stowarzyszenie Kobiet Internowanych i Represjonowanych wystąpiło w ubiegłym roku z inicjatywą do Instytutu Pamięci Narodowej ufundowania tablicy upamiętniającej pobyt osób internowanych i represjonowanych w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. IPN bardzo pozytywnie podszedł do inicjatywy, czego efektem jest uroczystość, która ma się wkrótce odbyć.

Tablicę ufundowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość odbędzie się pod wspólnym patronatem dr Jarosława Szarka Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po 36 latach wrócicie tam w asyście władz państwowych, służby więziennej i władz lokalnych. Tablica będzie poświęcona internowanym kobietom Solidarności Dolnośląskiej i wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń. Jak zaplanowano uroczystości?

Wszystko obędzie w bliskim sąsiedztwie. W południe, 7 maja, w kościele p.w. św. Bonifacego przy pl. Staszica 4 odbędzie się występ chóru szkolnego ze Szkoły Muzycznej II stopnia. Pół godziny później Abp Józef Kupny odprawi uroczystą Mszę Świętą z udziałem Kompanii Honorowej Garnizonu Wrocławskiego wraz z orkiestrą wojskową oraz Kompanią Honorową Służby Więziennej. Będą poczty sztandarowe wojska i służby więziennej.

Zaraz po Mszy, o godz. 13.30 przejdziemy pod mur więzienny Zakładu Karnego, przy ul. Reymonta 7, a o godz. 14.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy przez Abp Józefa Kupnego w asyście Kompanii Honorowej WP. Odśpiewamy Hymn Państwowy.

artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ