Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim. To już piąte urodziny!


Ponad 600 zniczy biało-czerwonych zapalili dzisiaj Wrocławianie Rotmistrzowi Pileckiemu. To już piąte urodziny, które organizuje Stowarzyszenie Odra Niemen, Inicjatywa Historyczna, Stowarzyszenie Koliber i Civitas Christiana.

Trzeba przypomnieć o wielkim bohaterze i uczcić pamięć,  mówi Ilona Gosiewska Prezes Odra Niemen, dlatego wydarzenie patriotyczne odbywa się zawsze w centrum miasta.

Pilecki jest jednym z największych bohaterów II Wojny Światowej w skali świata. Napis ze zniczy, z kotwicą wymyśliła nasza młodzież. Potem te znicze zabieramy na polskie groby na Kresy. Będziemy je zapalać w czasie zaduszkowym.

Rozdajecie ulotki dwujęzyczne. Czy zainteresowanie obcokrajowców jest duże?

Nam chodzi o to by jak najwięcej opowiadać o bohaterach a tu jest dużo ludzi, również z innych krajów. I tych tylko na jakiś czas mieszkańców naszego miasta i turystów. Oni mówią po angielsku, stąd informacja w tym języku. To taka inna forma przekazu. Krótka i symboliczna. Jedni mają swoje marsze, my charakter zniczowy. Zresztą nas już kojarzą po tych zniczach właśnie.

MP

Co roku wprowadzacie pewne elementy. Teraz program obchodów wzbogacony jest o wartości edukacyjne w szkołach podstawowych.

Zależy nam aby szkoły włączać ale w zupełnie inny sposób, niż są do tego dzieci przyzwyczajone.  Gościem specjalnym będzie Małgorzata Kupiszewska, która opowie o raporcie Pileckiego. Każda szkoła, do swoich bibliotek szkolnych otrzyma pięknie wydrukowany zestaw Raportu Pileckiego.

Każdy może zobaczyć program na

http://www.odraniemen.org/projekt/v-wroclawskie-dni-z-rotmistrzem-pileckim

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu “Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację  KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ