W 100-lecie odzyskania Niepodległości posadzą 100 drzew

Dyrektor Ogrodu Botanicznego Zygmunt Kącki gościł dzisiaj współpartnerów jednego z najlepszych projektów upamiętniających bohaterów narodowych. Na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska zostanie posadzone 100 drzew, wśród nich: dęby, buki i lipy a każde będzie miało swojego patrona i tablicę informacyjną.

Projekt pn. HISTORIA – MIĘDZYPOKOLENIOWE SADZENIE DRZEW ruszył dzisiaj a jego ambasadorką została Zofia Teliga-Martens, ikona Wrocławia, działaczka społeczna i charytatywna, jedna z pierwszych studentek odgruzowujących Ogród Botaniczny w 1945 roku.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, zauważył, iż będzie to tworzyło ścieżkę historyczną

 Pamięć o naszych bohaterach jest elementem budowania naszej wspólnoty i tożsamości narodowej. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynamy akcję międzypokoleniowego sadzenia 100 drzew.

Pomnik pamięci naszych bohaterów i wydarzeń w formule żywej. Drzewa są też symboliką, chcemy aby pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat, była pamięcią żywą. Patriotyzm, pamięć o bohaterach i miłość do Ojczyzny, jak widać ma różne oblicza i może być wyrażona przez przyrodę.

Wzruszona Zofia Teliga-Martens, od Dyrektora Zygmunta Kąckiego otrzymała złotą kartę do Ogrodu Botanicznego

W październiku, kiedy posadzimy setne drzewo upamiętniające dzieje Rzeczypospolitej – abyśmy się mogli cieszyć kolejnymi latami pokoju i pozostawili środowisko następnym pokoleniom w stanie niezmienionym a lepiej polepszonym

MP

Łukasz Kasztelowicz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu 

 Akcja ta wpisuje się w szereg zadań, które WFOŚiGW prowadzi w celach edukacyjnych, staramy się pokazywać i łączyć różne elementy. To, że dbamy o przyrodę, o środowisko to tak naprawdę nasza cegiełka dla zrównoważonego rozwoju całego państwa. Jest to wyraz pewnej postawy obywatelskiej a ona jest postawa patriotyczną. Myślę, że każda osoba odwiedzająca Ogród Botaniczny będzie mogła poznać cząstkę historię Polski.

Artykuł powstał dzięki wsparciu Fundacji KGHM

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ